Bekopogtat a valóság az Európai Unióhoz – az oroszok szerint két ország lesz csak kivétel
Mert náluk olyan kormányfők vannak hatalmon, akik a nemzeti érdekeket képviselik.
Leuralták Amerikát.
Nyitókép: KAMIL KRZACZYNSKI / AFP
Helyére került az utolsó darabka is Donald Trump nagy hatalmi puzzle-jében, ugyanis a republikánusok megszerezték kétszáztizennyolcadik mandátumukat az Egyesült Államok Képviselőházában, ezzel többségük ott is biztossá vált – tudósít a Euronews. Trump az eseményt megünneplendő szerda reggel találkozott a Capitol Hill egyik szállodájában a képviselőházi republikánusokkal; tegnap tért vissza először Washingtonba megválasztása óta.
A többséget egy arizonai és egy kaliforniai választókerület hozta el a konzervatívok számára. A republikánusok a demokratáktól hét, a demokraták a republikánusoktól hat körzetet tudtak megszerezni, további kilenc körzetben még mindig számolják a szavazatokat.
Ezek zömében szintén a republikánusok vezetnek, így többségük várhatóan még nőni fog.
A képviselőházi többség megszerzésével világossá vált, hogy a következő két évben az USA-ban a hatalom minden ágát a republikánusok fogják dominálni. Mint ismeretes, a múlt keddi amerikai elnökválasztást a republikánus Donald Trump nyerte, aki a 312-226 arányú elektori győzelem mellett húsz éve először a lakossági szavazatok többségét is elhozta a republikánusoknak, 50,2-48,2 százalékra verve meg Kamala Harris demokrata elnökjelöltet, regnáló alelnököt.
Emellett visszatért republikánus irányítás alá az eddig demokrata vezetésű Szenátus is, ahol 52-47 arányú győzelmet arattak a konzervatívok.
Négy állam, Nyugat-Virgnia, Montana, Ohio és Pennsylvania egy-egy szenátori helyét vették el a demokratáktól, és rendelkezésükre áll majd szükség esetén a megválasztott J. D. Vance alelnök szavazata is, aki szavazategyenlőség esetén dönthet a szenátusi szavazások eredményéről.
A végrehajtó és a törvényhozó hatalom mellett republikánus kontroll alatt áll a harmadik nagy hatalmi ág, a bíróság is: az USA Legfelsőbb Bíróságán 6-3 arányú, azaz kétharmados többségben vannak a konzervatív elnökök által kinevezett bírák. 3 bírát még az előző republikánus elnök, George W. Bush nevezett ki (John Roberts főbírát, Clarence Thomast és Samuel Alitót), hármat előző ciklusa alatt Donald Trump (Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh, Amy Coney Barrett), Joe Bidennek pedig csak egy kinevezés jutott, Ketanji Brown Jacksoné. Thomas és Alito, a két legidősebb konzervatív bíró esetében
azzal is számolni lehet, hogy ők Trump hivatali ideje alatt visszavonulnak majd annak érdekében, hogy utódjukat is a republikánus elnök nevezhesse ki,
s így további évtizedekre garantált legyen a konzervatív többség az USA legfontosabb bíróságán.
„A republikánus vezetők úgy látják, hogy mandátumuk van felforgatni a központi kormányzatot, és gyorsan megvalósítani Trump országvízióját” – értékel a Euronews. A lap emlékeztet: Trump az ország történetének legnagyobb deportálását, adócsökkentést, politikai ellenfelei megbüntetését és az amerikai gazdaság átalakítását ígérte.