Nem cicózik Trump: a hatalom minden ágát republikánusok fogják dominálni az USA-ban

2024. november 14. 10:54

Leuralták Amerikát.

2024. november 14. 10:54
null

Nyitókép: KAMIL KRZACZYNSKI / AFP

Helyére került az utolsó darabka is Donald Trump nagy hatalmi puzzle-jében, ugyanis a republikánusok megszerezték kétszáztizennyolcadik mandátumukat az Egyesült Államok Képviselőházában, ezzel többségük ott is biztossá vált – tudósít a Euronews. Trump az eseményt megünneplendő szerda reggel találkozott a Capitol Hill egyik szállodájában a képviselőházi republikánusokkal; tegnap tért vissza először Washingtonba megválasztása óta.

Az USA-ban a hatalom minden ágát a republikánusok fogják dominálni

A többséget egy arizonai és egy kaliforniai választókerület hozta el a konzervatívok számára. A republikánusok a demokratáktól hét, a demokraták a republikánusoktól hat körzetet tudtak megszerezni, további kilenc körzetben még mindig számolják a szavazatokat.

Ezek zömében szintén a republikánusok vezetnek, így többségük várhatóan még nőni fog.

A képviselőházi többség megszerzésével világossá vált, hogy a következő két évben az USA-ban a hatalom minden ágát a republikánusok fogják dominálni. Mint ismeretes, a múlt keddi amerikai elnökválasztást a republikánus Donald Trump nyerte, aki a 312-226 arányú elektori győzelem mellett húsz éve először a lakossági szavazatok többségét is elhozta a republikánusoknak, 50,2-48,2 százalékra verve meg Kamala Harris demokrata elnökjelöltet, regnáló alelnököt.

Emellett visszatért republikánus irányítás alá az eddig demokrata vezetésű Szenátus is, ahol 52-47 arányú győzelmet arattak a konzervatívok.

Négy állam, Nyugat-Virgnia, Montana, Ohio és Pennsylvania egy-egy szenátori helyét vették el a demokratáktól, és rendelkezésükre áll majd szükség esetén a megválasztott J. D. Vance alelnök szavazata is, aki szavazategyenlőség esetén dönthet a szenátusi szavazások eredményéről.

A bíróság is jobboldali irányítás alá kerül

A végrehajtó és a törvényhozó hatalom mellett republikánus kontroll alatt áll a harmadik nagy hatalmi ág, a bíróság is: az USA Legfelsőbb Bíróságán 6-3 arányú, azaz kétharmados többségben vannak a konzervatív elnökök által kinevezett bírák. 3 bírát még az előző republikánus elnök, George W. Bush nevezett ki (John Roberts főbírát, Clarence Thomast és Samuel Alitót), hármat előző ciklusa alatt Donald Trump (Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh, Amy Coney Barrett), Joe Bidennek pedig csak egy kinevezés jutott, Ketanji Brown Jacksoné. Thomas és Alito, a két legidősebb konzervatív bíró esetében 

azzal is számolni lehet, hogy ők Trump hivatali ideje alatt visszavonulnak majd annak érdekében, hogy utódjukat is a republikánus elnök nevezhesse ki,

s így további évtizedekre garantált legyen a konzervatív többség az USA legfontosabb bíróságán.

„A republikánus vezetők úgy látják, hogy mandátumuk van felforgatni a központi kormányzatot, és gyorsan megvalósítani Trump országvízióját” – értékel a Euronews. A lap emlékeztet: Trump az ország történetének legnagyobb deportálását, adócsökkentést, politikai ellenfelei megbüntetését és az amerikai gazdaság átalakítását ígérte.

 

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
backsplash
2024. november 14. 18:44 Szerkesztve
le kell csapolni a mocsarat. mindenhonnan ki kell söpörni a demokrata maffiát. elsősorban a republikánus pártból.
canadian-deplorable
2024. november 14. 18:01
most az első két év alatt kell mindent amit lehet átnyomni, mert a félidős választáson a másik oldal általában visszaszerzi vagy a kongresszust, vagy a szenátust, vagy mindkettőt. tehát itt az idő, és gyorsan kell cselekedni.
Csigorin
2024. november 14. 17:50
nagyon jo, igy nem lehet masokra mutogatni, rendet lehet csinalni. a felhatalmazas azert van, hogy eljen vele, es tegyen rola hogy ne johessenek vissza a democsokratak
canadian-deplorable
2024. november 14. 15:59 Szerkesztve
enyhe kedély lehűtés. trump mint elnök amerika érdekét kell szolgálja. amerika érdeke oroszország gyengítése és az eu-oroszország szövetség megakadályozása. 16 évvel ezelőtt az eu és usa gazdasága egyenlő szinten állt. ma usa gazdasága majdnem 50%-kal nagyobb, mint az összes eu ország együttvéve. viszont, ha oroszország és az eu kibékül, akkor európa gazdasága és piaca + oroszország ásványai, energia hordozói és katonai ereje nagy riválist hozna létre. amerika ezt nem fogja hagyni. tehát a háborúnak remélhetőleg vége lesz, de az ellenségesség megmarad. ezt amerika a szokásos ravaszságával eléri. az eu vezetői pedig idióták és nem értik, hogy manipulálva vannak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!