Többen meghaltak és megsebesültek az éjszakai légitámadásokban Ukrajnában
Hatan életüket vesztették, több mint húszan pedig megsebesültek a rakétákkal, drónokkal és irányított légibombákkal végrehajtott orosz légicsapások következtében Ukrajnában.
Az orosz dróncsapásokat nem bírják sem idegekkel, sem légvédelemmel.
Nyitókép: www.swissinfo.ch
***
Megrázó riporttal jelentkezett a BBC, ami jól példázza az ukránok kétségbeesését az égből érkező orosz csapások miatt. Ismert: a két ország között folyamatos az adok-kapok a levegőben az új technológiák bevetésével is,
az oroszok pedig az elmúlt napokban tovább fokozták a civil lakosság ellen végrehajtott támadások intenzitását.
Ezt is ajánljuk a témában
Hatan életüket vesztették, több mint húszan pedig megsebesültek a rakétákkal, drónokkal és irányított légibombákkal végrehajtott orosz légicsapások következtében Ukrajnában.
„Az ablakon át érkezett a szobába” – mondta el a BBC-nek a Kijev külvárosában élő Maria Trojanivszka, aki férjével a szomszéd szobából futva látták, hogy lángol a helyiség. Az orosz drón egy 14 éves lánnyal végzett, olyan brutális sérüléseket okozva, hogy a fiatalt zárt koporsóban kellett eltemetni.
Az oroszok több mint kétezer drónnal csaptak le októberben, ez rekordszám a BBC szerint.
Az Ukrajnára zúduló orosz drónok többsége iráni tervezésű Shahed-típusú drón: légcsavar meghajtású, jellegzetes szárnyformával és az orrkúpjában robbanófejjel. Az oroszok egyébként robbanóanyag nélküli, úgynevezett „hamis” drónokat is indított, hogy megzavarja az ukrán légvédelmet, amely rengeteg muníciót pazarol ezek kiiktatására. A drónok olcsóbbak a rakétáknál, könnyebb üzemeltetni is.
November eleje óta folyamatosak a légiriadók a nagyvárosokban – Kijevben, Harkivban, Odesszában, Mikolajevben és Zaporizzsjában. Volodimir Zelenszkij elnök szerint Oroszország csak vasárnap 145 drónt indított Ukrajnára – ez is egy újabb rekord. Ebből Kijev állítása szerint 62 drónt sikerült lelőniük, és további 67 más módon semmisült meg. A légvédelem azonban fárad.
A portálnak nyilatkozó parancsnok, aki egy mozgó légvédelmi egységet irányít, arra panaszkodott, hogy fél évvel ezelőtt még csak havi 50 drónt kellett leszedniük, most akár naponta érkezik száz, ezért a korábbi hatórás szolgálati idő helyett 12-13 órát vannak talpon.
A BBC-nek a kijevi katonai közigazgatás szóvivője csak annyit tudott mondani, hogy remélik, ezután is sikerül lelőniük az érkező drónokat, amelyek általános célja a katonai és egyéb infrastruktúra mellett a civilek megfélemlítése. Mint mondta, „még ha jól is működik a légvédelem, sok drón- vagy rakétatörmelék hullik a városra, tüzeket okozva, vagy akár áldozatokat szedve” – mondta, hozzátéve, minden este egy lottósorsolással ér fel, hogy vajon sikerül-e megóvni a civileket.