Igencsak óvatosan kezdődik a kereskedelmi világháború
Kína Trump elnökségére vár, a Biden-féle kereskedelmi csapásokra csupán gyengéd lövöldözéssel válaszol, pont úgy, hogy az Egyesült Államok megérezze, de ne fájjon neki túlzottan.
Hat év után először találkoznak a két ország vezetői.
Fotó: Hannah McKay / POOL / AFP
London szeretne oldani Kína és Nagy-Britannia viszonyának fagyosságán: Keir Starmer munkáspárti miniszterelnök hétfőn a G20 csúcstalálkozó keretében találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel.
A G20-találkozóra ezúttal Brazíliában, Rio de Janeiróban kerül sor. A brit konzervatív kormányzat idején elhidegült egymástól Peking és London, de Starmer kormányfő most újra párbeszédbe kezdene a kínai vezetéssel.
Starmer azt ígéri: „komoly és pragmatikus” beszélgetéseket folytatna Hszivel,
kiemelve a Kínával folytatott kereskedelem fontosságát.
A kérdés a BBC szerint az, hogy Donald Trump hatalomra jutásával Amerikában milyenek lehetnek majd a viszonyok Kínával. Trump súlyos vámokat vetne ki a kínai termékekre, és a Kínával folytatott gazdasági és politikai hidegháború válaszút elé állíthatja Amerika hagyományos szövetségeseit, a briteket is.
De Ukrajna ügyében is lépni akar Keir Starmer. Szeretné elérni Joe Biden távozó amerikai elnöknél, hogy Amerika adja meg Ukrajnának a 30 milliárd dolláros kölcsönt.
Arra, hogy Scholz német kancellár beszélt Putyin orosz elnökkel,
a brit kormányfő úgy reagált: „Nem tervezek beszélni Putyinnal”.