LMBT-aktivisták a magyar gyermekvédelmi törvény felülírására biztatják az EU Bíróságát
Az EU Observer oldalán megjelent véleménycikk azt állítja, hogy a gyerekvédelmi törvény „erőszakos homofób hullámot” indított el a kontinensen.
Kedden Luxemburgban az Európai Unió Bírósága előtt megkezdődött a gyermekvédelmi törvény tárgyalása. Az ügyről Rodrigo Ballestert, az MCC Európai Tanulmányok Műhelyének a vezetőjét kérdeztük.
Nyitókép: Richard Sharrocks/Getty Images
Ugorjunk vissza az időben: 2022. júliusában bejelentette az Európai Bizottság, hogy kereset nyújt be Magyarország ellen a gyermekvédelmi törvény miatt, mivel az szerintük sérti az Európai Unió alapvető értékeit, valamint az EU Alapszerződésének 2. cikkét. Az eljárásban 16 tagállam csatlakozott a Bizottsághoz.
A per tárgyalása kedden kezdődött el. A tét óriási – mondta a Mandinernek Rodrigo Ballester, az MCC Európai Tanulmányok Műhelyének a vezetője, aki elmondta
az Európai Bíróság lényegében arról dönt: „szabad-e még konzervatívnak lenni az Európai Unióban.”
Ballester szerint az európai jogok nevében arra köteleznek mindenkit, hogy „woke” és „baloldali” legyen. „Ezeknek az európai jogoknak a nevében olyan területeken gyakorol kompetenciát, amikre soha nem kapott felhatalmazást. S most mégis a 2. cikkelyre hivatkozva azt mondják: kötelező a gender teóriát tanítani az iskolákban” – tette hozzá Ballester, aki szerint egy liberális puccs zajlik.
Várhatóan csak jövőre születik döntés, de már most egyértelműnek tűnik miként fog dönteni az Európai Unió Bírósága.
Az MCC szakértője kijelentette:
minden bizonnyal Magyarország számára kedvezőtlen döntés fog születni.
Ballester elmondta: megfigyelhető egy ideológiai balratolódás az Európai Bíróság döntéseiben, egyre több nemzeti kompetenciát vesznek el, és ideológiákkal átitatott döntéseket hoznak. Példaként hozta a bíróság Románia valamint Bulgária elleni transz jogokkal kapcsolatos döntéseit.
„Pesszimista vagyok a döntéssel kapcsolatban. Kezd kirajzolódni egy határozott választóvonal a nyugati és keleti országok között a kérdésben” – mondta az MCC szakértője.
Mit tehet Magyarország? Ironikus módon a EU Bíróságán nem lehet fellebbezni:
Ha egyszer megtörténik a döntés, bírósági szinten nem lehet semmit tenni, nem lehet fellebbezni, ami elég paradox egy olyan intézmény esetében, amely elvileg a jogállamiságot védelmezi.”
Ballester szerint Magyarországnak egyszerűen ellen kell állnia.
„Magyarország ellen fog és ellen is kell állnia.
Meg kell értetni a többi tagállammal és az európai közvéleménnyel, hogy ez az ügy a civilizációról szól, egy civilizációs váltásról”
– mondta Rodrigo Ballester.
Ezt is ajánljuk a témában
Az EU Observer oldalán megjelent véleménycikk azt állítja, hogy a gyerekvédelmi törvény „erőszakos homofób hullámot” indított el a kontinensen.