Kiakadt a NATO-főtitkár: alapos fejmosást kapott Zelenszkij
Az ukrán elnök nekiment a német kancellárnak, amit Mark Rutte sem hagyott szó nélkül.
Különösen szélsőséges árfolyammozgások várhatóak az amerikai elnökválasztás miatt a Wall Streeten.
A cikk szerzője a Világgazdaság munkatársa
Nem csupán a politikai küzdelemnek ad teret az amerikai elnökválasztás, de a tőzsdei spekulációknak is széles utcát nyit. Ilyenkor a Wall Streeten azt találgatják, mibe érdemes fektetni. Pláne, hogy külön piaca van a politikai fogadásoknak. És választási években különösen csúzsós a parkett a befektetők számára.
Nem kis feltűnést keltett októberben, hogy miközben a legtöbb közvéleménykutatásban és a fogadóirodákban is fej-fej mellett állnak az amerikai elnökjelöltek, egy kriptoalapú előrejelzési piacon hirtelen megugrott a republikánus Donald Trump előnye. Az előrejelzési piacok hasonlóan működnek, mint a tőzsdei fogadások. A Polymarket felhasználói stabilcoinokkal fogadnak, olyan kriptovalutával, amelynek minden érméje egy dollárt ér.
Minden kötés egy dollárt fizet, ha a fogadás helyesnek bizonyul, és semmit sem fizet, ha téves.
Olyan kérdésekre adnak igen vagy nem választ, mint például hogy Trump megnyeri-e a 2024-es elnökválasztást. A prognózispiac annyira élő, hogy a szerződéseket bármikor el lehet adni nyereséggel vagy veszteséggel, attól függően, hogy éppen hogyan állnak a fogadási esélyek. Hamar kiderült, hogy egy Polymarket-csoport harmincmillió dollárnyi tétje torzította el az esélyeket Trump javára.
Régen a Völgy döntően a demokratáké volt. Szoros kivételt képezett a PayPal-maffia néven ismert vezetők és befektetők csoportja. Közéjük tartozik Elon Musk és David Sacks kockázati befektető, akik nyilvánosan és magánúton is adományokat ígértek Trumpnak. A Tesla gyáros Musk kezdetben csak havi 45 millió dollárral támogatta a Trump-kampányt, az utolsó hetekben azonban a billegő államokban már minden petíciót aláírónak fizetett, amit még napi egymillió dolláros sorsolással is megfejelt.
Hozzájuk csatlakozott a kockázatitőke-céget vezető Marc Andreessen, aki élete nagyobb részében demokrata volt, s most üzlettársával Ben Horowitzcal kampányt indítottak, hogy megvédenjék a Little Tech induló vállalkozásait a demokraták kormányzati szabályozásától, amely szerintük bebetonozza a nagy technológiai cégek vezető pozícióját.
Fel is sorakoztak Trump mögé a pénzükkel, mert úgy vélik: a politikája kedvezőbb lehet a technológiaistartup-ökoszisztémának.
A Wall Street nem az a hely, ahol néhány lelkes milliárdos megfordíthatná a közhangulatot. Elég csak a Trump Media árfolyammozgását nézni, hogy lássuk a tőzsdei hullámverésnek nem az iránya az érdekes, hanem az örökös mozgás, ami lehetőséget teremt a pénzkeresésre.
A Nasdaqon DJT tickerrel forgó Trump Media and Technology Group idei teljesítménye 97 százalékos emelkedés. Ellenben a féléves produkciója harmincszázalékos mínusz. Míg az elmúlt egy hónapban 86 százalékot ralizott. Ám a legutóbbi öt kereskedési napon 35 százalékot zuhant.
Igazi páternoszter részvény, nagyon nem mindegy, ki mikor száll be és száll ki.
Alapvető a probléma, hogy nem világos, mi történik a részvénnyel, ha Trump nyer. Már a cég tőzsdei bevezetése is a republikánusok pénzgyűjtő kampányának része volt. Korábban lelkes aktivisták napi vásárlásokkal és közösségi hájpokkal próbáltak mémrészvényt varázsolni a Truth Socialból, hogy majd a féléves moratórium lejárta után dollármilliárdokat hozzon a volt elnöknek. Trump nem adta el részvéyneket, s a vállalat jelenleg sok készpénzen ül, de a tényleges üzlet, vagyis a Truth Social hálózat, alig létezik. Nincs olyan forgatókönyv, amely igazolná a hatmilliárd dolláros piaci értékét, ami több mint háromezerszerese az éves árbevételnek. Magyarán a volt elnökhöz leginkább kötődő tőzsdecég is pályája puszta spekuláció.
Nem véletlen, hogy a Wall Streeten csak egy valami biztos, az árfolyamok extrém kilengése. Amit oda-vissza meg lehet játszani, de az is bolond a közvélekedés szerint, aki valami iránymutatást keres.
Historikus tapasztalatok szerint megszokott a részvények kiugró volatilitása a választási években.
Emlékezetes, hogy a széles piacot leképező S&P 500 index határidős jegyzése 2016-ban, amikor Donald Trump győzött, a választás éjszakáján zuhant a mélybe, ám ezt meredek felívelés és emelkedő trend követte.
Jellemző, hogy ahogy a bizonytalanság elmúlik, a részvények emelkedéssel zárják a választási éveket. Érdekes módon, az év egészét tekintve nincs nagy különbség a részvények átlagos teljesítménye között azokban az esztendőkben, amikor választásokat tartanak, és azokban, amelyekben nincs elnökjelölti versenyfutás.
Nyitókép: Jim WATSON and Brendan Smialowski / AFP