Fordulat: Trump nem engedi meg többé, hogy saját pártja és kabinetje akadályozza

2024. november 23. 15:02

A leendő amerikai elnök kinevezései világos képet mutatnak.

2024. november 23. 15:02
null
Hajdú Tímea
Hajdú Tímea

(Nyitókép: Patrick T. Fallon/AFP)

Amikor Donald Trump 2016-ban megválasztott elnökként megérkezett Washingtonba, felkészületlennek tűnt. Mivel még a saját csapata sem számított rá, hogy győzni fog, arra sem álltak készen, hogy betöltsék azt a rengeteg pozíciót, amit az elnöknek be kell töltetnie.

Az átmenet hónapjaiban Trump manhattani toronyházának aranyozott forgóajtaján ki-be jártak a neves politikusok és közszereplők, akiket egymás után meginterjúvolt a megválasztott elnök. Mivel szinte nem volt olyan republikánus, aki egy ponton ne ellenezte volna Trump indulását, nehéz volt olyan embereket találni, akik százszázalékosan lojálisak lettek volna hozzá. Később Donald Trump a Joe Rogan podcastjének adott interjúban elismerte: sok esetben nem megfelelő embereket nevezett ki, mert kénytelen volt mások tanácsára hallgatni.

Ennek következtében az első Trump-elnökség idején a kormányzat tagjai még miniszteri szinten is gyakran cserélődtek. Az üzletember hamar eltévedt a washingtoni mocsárban. Rendszeres volt az adminisztráción belül a szivárogtatás, alacsonyabb és magasabb szinten is szabotálták a terveit. A kongresszusban saját pártján belül is nagy volt az ellenállás, például a határfal felépítésével kapcsolatban. Elnöksége négy éve alatt folyamatosan blokkolták Trumpot: rendeleteit felülírták bírók, megtámadták kormányzók. 

Ott van a sokszor összeesküvés-elméletnek címkézett mélyállam kérdése. A mélyállam létező valóság, s ha lefejtjük róla az összeesküvéses rétegeket, akkor megtaláljuk a washingtoni bürokráciát és az azt segítő intézményrendszert, százezres személyzetével és akadályokat építő mechanizmusaival. A mélyállam nem sötét szobában suttogó ügynökökből áll, hanem bürokratákból, akik nyíltan meg­nehezítették az elnök munkáját. Trump első éveit kisiklatta az Obama-adminisztráció által útjára indított oroszos konspirációs nyomozás. Az elnök mellől a legmegbízhatóbb embereit lőtték ki, mint Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadót.

Amikor Trump elhagyta a Fehér Házat, Bob Woodward újságíró egy könyvében azt állította, hogy Mark Milley tábornok a 2020-as választás előtt és után az elnök tudta nélkül kétszer is felhívta a kínaiakat, mert aggódott Trump potenciális lépései miatt. Nem egy hasonló történet került nyilvánosságra a következő négy évben, ami azt mutatta, hogy a kormányzat több szintjén az elnök háta mögött cselekedtek a tisztviselők.

Ciklusának letelte után aztán Trump már nem a saját adminisztrációja tagjaival küzdött. Beindult a demokrata párti ügyészek és bírók akciója, hogy az igazságszolgáltatás segítségével állítsák meg.

Szinte bizonyos, hogy akik megnehezítették első elnökségét, megpróbálták megbuktatni, majd távol tartani Washingtontól Trumpot, azok a második elnöksége alatt sem fognak nyugodni. Azonban Trump új kinevezéseiből már látszik, hogy ezúttal felkészült: olyan emberekkel fogja körülvenni magát, akiknek bízhat a hűségében. A kabinet jelöltjeit még meg kell szavaznia a szenátusnak, de már nincsenek olyan nagy ellenállók ott, mint az első ciklus idején. A megválasztott elnök a bürokratikus intézmények egy részének leépítését és átalakítását ígéri, kérdés, ez megvalósítható-e. A The Hill beszámolója szerint a Demokrata Párt arra biztatja Joe Bident, hogy rendeletekkel már előre blokkolja Trumpot, hogy ne tudja átalakítani a szövetségi kormány alá tartozó ügynökségeket. Trump már beígérte a Pentagon megtisztítását a woke tábornokoktól, és várhatóan repül minden sokszínűség-szakértő is. Új időszak jön Washingtonban, és nagy kérdés, a papírfalak megállnak-e az elnök buldózerével szemben.

A szerző a Mandiner munkatársa.

 

Összesen 110 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2024. november 24. 15:04
Valahol erre vannak kitalálva a fékek és ellensúlyok. Hogy lényegében egyetlen hatalmi ág se tudja túlzottan áthuzalozni a rendszert. Azt amelyik eddig egy konszenzus alapján működött, a kért párt zárt ajtós tárgyalásai határozták meg, hogy merre van az arra, a demokrácia pedig egy ügyes illúzió volt csupán. Az idei elnökválasztás döntött először valódi krdésekről.
hedy77
2024. november 24. 14:27
Az ellenállás nem lesz kisebb, de remélhetőleg Trumpnak lesznek hatékony válaszai az ellenlábasai számára. Van egy-két, számomra is meglepő, ugyanakkor nagyon ígéretes kinevezése. Leginkább az Elon Musk kinevezésben bizakodom. Ha tényleg le tudják csökkenteni az állami adminisztráció méretét egy sokkal egészségesebb egyharmados méretűre, ez kiváló alkalmat adna arra, hogy a legkellemetlenebb alakoktól egyszerűen meg lehessen válni. De persze ezek csak az én gondolataim.
Lajoss
2024. november 24. 08:24
Bolondos társaság...😉
Csigorin
2024. november 24. 05:37
ki kell fustolnie a vakondokokat
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!