Megkongatta a vészharangot az európai demokráciák felett a neves elemző
Ivan Krastev szerint 1989 már nem tűnik a liberalizmus fénypontjának.
Az amerikai választási rendszer valóban nagyon archaikus, és változtatásokra szorul.
Nyitókép: Dilara Irem Sancar / ANADOLU / Anadolu via AFP
„A hamis személyazonossággal leadott szavazásnak elég nagy kockázata van - akár 10 ezer dollár büntetés, választójogok elvétele vagy extrém esetben akár 5 évig terjedő szabadságvesztés, szóval ennek azért ugyancsak nagy visszatartó ereje van.
Az amerikai választási rendszer valóban nagyon archaikus, és változtatásokra szorul, de ezt valójában egyik politikai oldal sem meri magára vállalni. A rendszert több mint 200 éve találták ki és tervezték meg, és azóta mindenféle rítusokkal és hagyományokkal bővült, és USA-ban kvázi szakrális státusza van, aminek a megkérdőjelezése egyenesen veszélyes.
Az Egyesült Államokban is válságban van a demokrácia, de nem azért, amiért a különböző oldalak vádolják egymást. A krízis elsősorban a polarizációban érvényesül. Az amerikai társadalom annyira megosztottá vált, hogy a különböző oldalak egyenesen gyűlölik egymást, és azt szeretnék, ha a demokrata vagy a republikánus oldal egyszerűen megszűnne létezne és soha, semmilyen körülmények között nem jutna hatalomra. Ez pedig azzal fenyeget, hogy akár az erőszak eszközeivel is próbálnák megakadályozni, hogy a nekik nem tetsző politikai csoportok győzzenek.”