Rendkívüli tanácskozást tart a NATO az orosz csapás miatt – Orbán Viktor már előre figyelmeztetett
Vlagyimir Putyin nem szokott blöffölni.
Ukrajnának még vannak tartalékai, de előbb fogynak el jóval, mint az oroszoké.
Nyitókép: Tetiana DZHAFAROVA / AFP
„A napokban jelent meg ukrán forrásból, hogy Mariupol elmenekült lakosságának 30 százaléka visszatért az orosz uralom alá – nem mindenki oroszpárti örömből, de ott visszakapta a lakását, sokszor felújítva (forrás ld kommentek). Más városokban még nagyobb az arány. Ismétlem, nem mindenki oroszpárti, lehet, hogy a többség sem (bár van az is) – de az oroszok pumpálják a pénzt a térségbe, van maszkirovka és Potyemkin faktor, de már annyi videó van fent, hogy nem lehet minden építkezést annak nevezni. Az oroszokat nem menti, hogy földigrombolás után újjáépítik a házakat, a halottakat nem hozza vissza, de sokan így is visszatérnek. A hangulat 2022 óta hatalmasat változott Ukrajnában.
És ez fő faktor: a változás. A lineáris gondolkodás jutattott sokakat arra a következtetésre az orosz-ukrán háború kapcsán is, hogy a háború elején nagy veszteségeket szenvedő Oroszország nem tanul és kimeríti fegyverraktárait és emberi erőforrásait. Egyrészt nem maradtak olyan magasak a veszteségek, mert az oroszok tanultak a hibáikból, másrészt képesek voltak új erőforrásokat bevonni az iráni és észak-koreai segítséggel. Ma még egyeseknél az érv az, hogy »Oroszország lassan halad előre«, és évtizedek, mire így elérik a Dnyeper folyót. Ez sokáig igaz is volt, de az orosz előretörés gyorsul, és bármikor jöhet egy olyan töréspont, ami még gyorsabbá teszi. Az első világháborúban hosszú évekig alig mozdult sok frontvonal. Amikor viszont 1918 szeptemberében összeomlott a bolgár front, két hónap sem kellett, hogy véget érjen a háború.
A jelen állapot szerinti projekciók tényleg csak projekciók. Fontosak, de hibás minden számítást rájuk alapozni. Ez persze igaz lehet az orosz oldalra is - csak ott sokkal kevesebb a belső és külső faktor, ami törésponthoz vezethet.
Ukrajnának még vannak tartalékai, de előbb fogynak el jóval, mint az oroszoké.
Arról meg hogy Európa hogyan áll, egy érdekes elemzés a nagy presztízsű német Kiel intézettől – ha nekem nem hisznek. Olyan megállapítások vannak benne a német és európai újrafegyverkezés kudarcáról, hogy én a tegnapi posztban még finom voltam.”
Ezt is ajánljuk a témában
Vlagyimir Putyin nem szokott blöffölni.