Kiszivárgott: Von der Leyen kőkemény lépésre szánta el magát – jönnek a megszorítások!

2024. október 07. 18:30

A Draghi-jelentés egy újfajta hatalomátvétel narratívájáról szól.

2024. október 07. 18:30
null

Nyitókép: Olivier Hoslet / AFP

Von der Leyen még tovább növelné hatalmát a tagországok felett – írja Világgazdaság. A lap hozzátette: a gazdasági reformokhoz kötné az Európai Bizottság összesen 1,2 ezer milliárd euró kifizetését. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke így tervez nyomást gyakorolni a tagállamokra, egyben tovább növelve hatalmát és befolyását.

A terv szerint tovább növekedne Ursula von der Leyen hatalma

A bizottság költségvetési tisztviselői egy, a Politico által látott informális dokumentum szerint, azt tervezik, hogy a tagállamoknak egyre több akadályt kell majd átugraniuk ahhoz, hogy a következő, 2028-tól 2034-ig tartó költségvetési tervben megkapják a pénzüket. Brüsszel sokkal szigorúbb feltételeket szabna a kifizetésekért cserébe, mint a korábbi költségvetésekben, 

tovább növelve a hatalomkoncentrációt Ursula von der Leyen kezében.

A szöveg szerint az uniós országok jelenlegi mintegy 530 különböző programját egyetlen közös nemzeti alapba vonnák össze. A dokumentum többek között olyan javaslatokat fogalmaz meg, mint hogy a tagállamoknak figyelmet kell fordítaniuk a nemek közötti egyenlőtlenségekre, ha szociális lakhatásra vagy biogazdálkodás támogatására szeretnének forrást igényelni. Ha ezt a javaslatot elfogadják, várhatóan felháborodást vált ki az EU-s támogatásokra támaszkodó agrárszektorban.

A gyengélkedő gazdaság és az ukrán háború következményei miatt az EU végrehajtó szerve komoly nyomás alatt áll, hogy a hagyományos, automatikusan támogatott ágazatok, mint a mezőgazdaság helyett, új prioritások felé irányítsa befektetéseit, például a védelmi ipar vagy páneurópai ipari bajnokok létrehozása irányába.

A bizottsági dokumentum arra is figyelmeztet, hogy Ukrajna uniós csatlakozásának előkészítésére szánt összegek, valamint a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk enyhítésére fordított több mint 300 milliárd eurós adósság visszafizetése valószínűleg késedelmet szenved. Ez a késedelem pedig veszélyezteti a hétéves költségvetés fenntarthatóságát, így a kiadási tervek nem lesznek tarthatók.

Megszorításoktól tartanak a tagállamok 

A brüsszeli lapnak nyilatkozó szakértők szerint a tagállamok továbbra is tartanak attól, hogy a Bizottság költségvetési átalakítása csak álca, hogy

a meglévő programokat megnyirbálják, és a pénzt új prioritásokra, például a védelemre és az iparfejlesztésre fordítsák.

Összességében ez a modell drámai változást jelent az EU jelenlegi gyakorlatához képest, amely a helyi régiók vagy a nemzeti kormányok finanszírozására irányul, a javasoltnál sokkal kevesebb feltételhez kötve.

A Draghi-jelentés egy újfajta hatalomátvétel narratívájáról szól

– mondta a lapnak egy uniós tisztviselő.

Von der Leyen minden pénz felett maga rendelkezne

A kritikusok azzal vádolják a Bizottság elnökét, hogy a tagállamok mellett az uniós szervek rovására túlméretezett szerepet vállal az EU pénzosztásában. A központosításra utaló további célzásként a dokumentum egy irányítócsoport felállítását javasolja, amely a költségvetési folyamatot kezelné.

Ennek tagjai Ursula von der Leyen, a költségvetési tárca és az elnök közvetlen irányítása alatt működő főtitkárság lesznek. Az alelnökök és más tárcák csupán „vendégként” vehetnének részt.

Ez a szervezeti felállás elszívja a hatalmat a főigazgatóságoktól – a minisztériumok brüsszeli változatától –, amelyek általában engedékenynek mutatkoztak az ágazati érdekek felé. A mezőgazdasági főigazgatóságot például azzal vádolták, hogy a mezőgazdasági termelőknek nyújtott automatikus kifizetéseket védelmezi, függetlenül attól, hogy milyen erőfeszítéseket tesz a szektor a környezetvédelem érdekében, míg a regionális főosztály a kritikusok szerint túlságosan a helyi kérdésekre összpontosít, figyelmen kívül hagyja az uniós szintű dimenziót.

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 281 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Forgalmazó
2024. október 08. 21:57
Hungaria exit!
Zolt
2024. október 08. 12:16
Tehát eddig nem végezte jól a dolgát,most akarja megtanulni? Késő. Viszont érthető akár a migrànsokra hotel ukrán háborúra költetne szívesebbe. Európa fékét sikeresen teljesítették az agyatlan szanciókkál,tovább fokozza,csak bizonyos szektorra fog menni a zseton ami általánosságba nekünk kevésbé fontos. Szerintem
Kamcsatka5
2024. október 08. 09:29
Szarszagú néni megint vartyog!
Janika50
2024. október 08. 06:50
Az asszonyság a nagy Orsolya néven akar bekerűlni a történelem könyvekbe mint nagy Katalin cárnő, vagy Mária Terézia, angliai Erzsébet meg a többiek? Egy erény mindenképp hiányzik belőle ami a nagy elődökben megvolt, az egyéniség. Attól, hogy feltehetőleg kék bugyit, sárga melltartót vagy forditva visel, még nem egyéniség, hanem egy marionett figura. A felsoroltak és még sokan mások, úgy alkottak valamit, hogy az naggyá tett sokakat, Orsika pont az ellenkezőjét teszi. Az Atlanióceán tulpartját teszi naggyá, pedig arra nem lett felhatalmazva. Kivéve, ha nem az a feladata, hogy Európát gyarmatosittsa a korábbi gyarmat igénye szerint. Mert annek tökéletessen eleget tesz a sleppjével egyetemben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!