Biden megfenyegette Izraelt
Ha megpróbálják kifüstölni a Hamászt, nem kapnak amerikai lőszert.
Az is kiderült, melyik ország szállította a tavaly kirobbant konfliktus alatt a legtöbb eszközt a zsidó államnak, s az is, hogy ki szállt ki a „buliból”.
Nyitókép: Mostafa Alkharouf / Anadolu via Getty Images
***
Két európai ország is kihátrált Izrael mögül, ami a fegyverszállításokat illeti – írja a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) adataira hivatkozva az Euractiv.
Emlékezetes: korábban az amerikaiak részéről merült fel a túl hevesnek ítélt izraeli válaszcsapások miatt a szállítások korlátozása, ám az amerikaiak stabil partnerei maradtak a zsidó államnak.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha megpróbálják kifüstölni a Hamászt, nem kapnak amerikai lőszert.
A Euronews pedig emlékeztet: 2019 és 2023 között az amerikaiak mellett a németek és az olaszok szállítottak nagyobb fegyvereket a zsidó államnak, ugyanakkor sok más ország szállított katonai alkatrészeket, lőszert vagy biztosított kapcsolódó szolgáltatásokat.
A világ 10 legnagyobb fegyverexportőre között a SIPRI szerint Olaszország és Spanyolország felhagyott a fegyverszerződések aláírásával Izraellel,
míg Franciaország folytatta a védelmi felszerelésekhez szükséges alkatrészek szállítását. Eddig. Ugyanis azt is felidézik: a válaszcsapások hatásaira sokaknak menekülniük kellett az érintett területekről, Emmanuel Macron francia elnök pedig múlt szombaton kijelentette, hogy az Izraelbe irányuló fegyverexportot le kell állítani, hogy lehetővé váljon a konfliktus diplomáciai lezárása.
A szervezet egyébként azt vizsgálta, hogyan változott az Izraelbe irányuló fegyverexport 2023. október 7-e után, amikor az izraeli hatóságok elhatározták, hogy megsemmisítik a gázai székhelyű Hamászt.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy év alatt az egész világ vizsgázott, hogy kinek az oldalán áll: a barbárságén vagy a civilizációén.
A lap emlékeztet: éppen egy kiterjedt háború réme fenyeget, hiszen Izrael Dél-Libanont bombázta, és végzett a Hezbollah vezetőjével, Irán pedig rakéták százait lőtte ki Izraelre.
Az elmúlt tíz évben Izrael nagymértékben növelte védelmi felszereléseinek importját – írja a SIRPRI; az ország a világ fegyverimportjának több mint 2 százalékáért felel, ranglista szerint a 15. legnagyobb fegyverbeszerző volt már a Hamász támadása előtti években is. Ez önmagában komoly felpörgetése az importnak, hiszen a SIPRI becslése szerint tíz évvel korábban a zsidó állam e téren még csak a 47. helyen állt. Emellett ott van még az ország saját védelmi ipara is.
S hogy ki szállít fegyvereket Izraelnek? Elsősorban az Egyesült Államok – a SIPRI szerint Washington az izraeli fegyverimport 69%-át adja, beleértve „különféle fő fegyvereket, beleértve a repülőgépeket, páncélozott járműveket, rakétákat és hajókat”, sorolják.
A második Németország: 2019 és 2023 között Berlinből érkezett Izrael „fő fegyver”-importjának 30 százaléka. Beleértve a legtöbb fregattot és torpedót a haditengerészet számára, és a teljes behozatal 8,5%-a páncélozott járművek motorjait jelentette. „A gázai háborúban használt páncélozott járművek motorjait” – írja a SIPRI.
Hivatalosan Németország – a világ ötödik legnagyobb fegyverexportőre – leállította az export engedélyezését, ugyanakkor az Izraelbe irányuló export hivatalos német tilalmát azonban nem jelentették be. Tavaly szeptemberben még Olaf Scholz is közölte, nem akarják leállítani a fegyverszállítást.
S ott van még Olaszország, pontosabban volt. A helikopterek, haditengerészeti fegyverek és az amerikai F-35 vadászgépek alkatrészeit szállító Róma ugyanis tavaly október 7-e után abbahagyta a szerződések aláírását. Madrid – amely Palesztinát az év elején független államként ismerte el – szintén felmondta a fegyverüzleteket.
A francia hozzájárulás mértéke ugyanakkor ismeretlen, de valószínűleg a Gázát figyelő drónok alkatrészei érkezhetnek onnan.
A SIPRI szerint a 10 legnagyobb fegyverexportőr között Oroszország és Kína szerepe ismeretlen még.