Önként mászunk bele a takonyba
Utópia helyett disztópiát építünk a mesterséges intelligenciával karöltve – és észre sem vesszük. Veczán Zoltán írása.
Nekimentek a tech óriáscégek monopóliumainak.
Nyiókép: Tayfun Coskun / ANADOLU / Anadolu via AFP
Mérföldkőnek számító javaslatot nyújtott be az amerikai Igazságügyi Minisztérium (DOJ), amely lehetőséget kínálna a Google monopóliumának felszámolására az online keresési és hirdetési piacon – írta a Politico.
A portál szerint a minisztérium mostani előterjesztése beleillik Washington utóbbi években felerősödő trösztellenes törekvéseinek sorába, amelyekkel visszavágnák a nagy technológiai óriások „szárnyait”.
Ami figyelemre méltó, az a javaslat terjedelme”
– mondta Cristina Caffarra, a Competition Research Policy Network társalapítója.
A minisztérium által javasolt lehetséges intézkedések széles körűek: A telefon- és számítógépgyártókkal kötött új megállapodások korlátozásától kezdve a mesterséges intelligencia használatának korlátozásán át egészen a teljes körű átszervezésig gyakorlatilag mindent fontolóra vesznek. A végleges javaslat a jövő hónap végén várható.
A Google feldarabolására irányuló javaslat a trösztellenes szakértők szerint már most jelzi, hogy mi várhat a többi olyan óriásvállaltra, mint Amazon, az Apple és a Meta.
A szakértők szerint a trösztellenes hatóságok egyre inkább hajlandóak lecsapni világ legerősebb vállalataira.
Florian Ederer, a Bostoni Egyetem versenypolitikára szakosodott közgazdásza szerint a Google termékeinek, például a Chrome vagy az Android leválasztására vonatkozó előzetes javaslat „történelmi pillanatot jelentene a digitális trösztellenes jogérvényesítésben”. Szerinte egy ilyen szétválásnak
mélyreható gazdasági hatásai lehetnek, nemcsak a Google, hanem a tágabb technológiai ökoszisztéma számára is”.
A Google azonban közleményben támadta a minisztérium „radikális és elsöprő javaslatait”, és azok „nem szándékolt következményeire” figyelmeztetett – többek között „az adatvédelem gyengülésére, a Google-termékek összeomlására és az amerikai innovációs képesség romlására”. Továbbá hosszadalmas bírósági eljárást „ígért” a minisztériumnak.
A technológiai lobbi szintén elítélte a tervezetet. Chris Mohr, a Szoftver és Információs Ipari Szövetség elnöke szerdai nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a minisztérium „büntetni akarja a Google-t a folyamatos innovációért”, és hogy javaslata „az internetet kevésbé biztonságossá teszi az amerikaiak számára (...) akadályozza a mesterséges intelligencia fejlesztését, valamint aláássa az Egyesült Államok szélesebb körű nemzeti érdekeit”.
Ezt is ajánljuk a témában
Utópia helyett disztópiát építünk a mesterséges intelligenciával karöltve – és észre sem vesszük. Veczán Zoltán írása.
A szakértők véleménye megoszlik abban, hogy a Biden-kormányzat leváltása mennyiben befolyásolná a trösztellenes harcot. Az egyik vélemény szerint, ha Trump győz, akkor jelentős nyomás nehezedne az ortodox konzervatívok részéről, hogy puhább politikát folytasson a témában.
Harrisre pedig a tech milliárdosok – akik közül sokan pénzzel is támogatták a kampányát – helyeznének nyomást, hogy állítsa le a trösztellenes eljárásokat.
Más szakértők azonban nem számítanak jelentős változásra, ha Biden távozik hivatalából.
Bill Kovacic, a Szövetségi Kereskedelmi Kamara (FTC) korábbi elnöke és a George Washington Egyetem jogi karának trösztellenes professzora elmondta, arra számít, hogy Trump „nem fog belepiszkálni” az ügybe, amelyet eredetileg 2020-ban, az ő elnöksége legvégén indítottak el.
„Trump kezdeményezte a Google keresési ügyet! Ez az ő ügye” – mondta Kovacic.
Nem szereti ezeket a cégeket. Nem szimpatizál velük.
Úgyhogy gondolom, azt mondaná a főügyészhelyettesének: »Csak így tovább, teljes gőzzel előre!«” – fogalmazott.
Kovacic szerint az sem valószínű, hogy megávlasztása esetén Harris meghátráljon Big Tech piaci erejével szemben. Megjegyezte, hogy Washingtonban és azon túl is nagy rajongótábora van a trösztellenes jogérvényesítésnek.
„Jelentős árat fizetne, ha bármilyen módon meghátrálna ezekben a nagy horderejű ügyekben”
– mondta Kovacic.
A sok akadály és nyitott kérdés ellenére az Szövetségi Kereskedelmi Kamara korábbi elnöke szerint a minisztérium javaslata még csak a kezdet. „Ez bizalmat ad a többi ügy felperesei számára, hogy egy félelmetes, domináns céggel szemben győzni tudnak ezen a területen” – magyarázta Kovacic.
***