Az FTC, illetve a főállamügyészek azt szeretnék elérni, hogy a jövőben a Facebooknak bejelentési kötelezettsége legyen minden olyan piacot érintő felvásárlásnál, melynek összege meghaladja a 10 millió dollárt. A felperesek továbbá azt is ki szeretnék kiharcolni, hogy
nyíljon meg az út az Instagram és a WhatsApp Facebook portfolióról való leválasztása előtt.
Ezzel a monopolhelyzetet élvező technológiai óriás piaci részesedése visszaesne, és a szabad verseny szabályai ismét érvényesülhetnének.
A pert megindítóknak azonban nem lesz könnyű dolguk, a Facebook ugyanis évek óta számol az esetleges jogi csatákkal. A cég versenyjogi szakjogászokat alkalmaz, és a különböző platformok informatikai rendszereit annyira összekötötte, hogy esetleges szétválasztásuk komoly fejtörést okoz majd a bíróságnak. A techcég továbbá azzal védekezik, hogy az FTC az Instagram és WhatsApp megvásárlásakor nem jelezte aggályait, most mégis szembe megy akkori nézőpontjával.
A most megindult jogi csata kiemelten fontos mérföldkő lehet a technológiai vállalatok túlzott hatalom- és tőkekoncentrációjával szemben.
A Facebook a második olyan globális érdekeltséggel rendelkező cég, mely ellen per indult idén a monopóliumellenes törvény megsértése miatt. Októberben az amerikai Igazságügyi Minisztérium és 11 állam beperelte a Google-t, szerintük ugyanis a vállalat az online keresőmotorok, illetve online hirdetések piacán visszaél monopolhelyzetével.
Az Egyesült Államok történelmében a Microsoft volt az első olyan technológiai vállalat, amely az 1990-es évek során a bíróságon találta magát a monopóliumellenes törvény megsértése miatt. Akkor a bíróság kimondta, hogy a Microsoft visszaélt a piaci helyzetével, és a döntés értelmében a vállalatcsoport két különálló cégként működhetet volna tovább.
A Bill Gates által vezetett techcég megtámadta a döntést, végül