Nyitókép: JUSTIN TALLIS / POOL / AFP
Donald Tusk héten új migrációs stratégia terjesztett elő,
melynek egyik fő eleme a menedékjog ideiglenes regionális felfüggesztése.
A Polgári Koalíció (PO) múlt heti gyűlésén pedig arról beszélt a miniszterelnök, hogy a minimumra fogja korlátozni a migrációt Lengyelország. Látszólag tehát Tusk az őt megelőző konzervatív kormány migrációs politikáját folytatja, ugyanakkor, ha visszatekintünk Tusk eddigi egyéves kormányzására, akkor látható, hogy a helyzet jóval összetettebb.
Lengyelországban a migrációs kérdésnek alapvetően két területe van: az egyik a lengyel-belarusz határ, ahol főként közel-keleti migránsok ostromolják a határt, itt Tusknak meglehetősen könnyű dolga van, hiszen a probléma nagyrészt illeszkedik Lengyelország és Belarusz konfliktusába,
Varsó szerint ugyanis Minszk hibrid támadást hajt végre a migránsok határhoz szállításával,
ezért itt nem kell sokat magyarázni, miért áll a határzár.
A másik ügy, Németország felől viszont jóval problematikusabb, hiszen a Berlinnel és Brüsszellel szoros kapcsolatokat ápoló Tusk már jóval nehezebben tud egyensúlyozni az uniós és a lengyel elvárások között.
Tusk múlt heti bejelentését is vegyesen fogadták Lengyelországban. Janina Ochojska volt EP-képviselő, aki rendszeres kritikusa a lengyel-fehérorosz határon felhúzott határzárnak, a következőket írta az X-en: „Donald Tusk most megismétli Orbán elképzeléseit? Úgy érzem, mintha egy teljesen más országba költöztem volna. Ön egy teljesen más országot ígért nekem, egy olyan Lengyelországot, amely nyitott, törvénytisztelő, politikáját az értékekre alapozza, mindenkinek esélyt ad a fejlődésre és segít azoknak, akiknek szüksége van rá.”
A jobboldali PiS frakcióvezetője, Mariusz Błaszczak viszont azt mondta, nincsenek illúziói a miniszterelnök bejelentésével kapcsolatban.
Tusk csak akkor melegíti fel a határbiztonság témáját, amikor el kell terelnie a figyelmet más, számára kellemetlen kérdésekről”
– jelentette ki.
„Tíz hónapon keresztül sok vitát folytattunk a határról, számos javaslatot tettünk a határ biztonságának megerősítésére, de nulla konkrét intézkedés történt” – mondta Błaszczak, hozzátéve, hogy „ez a Tusk első kormányának idejéből ismert gyakorlat. Semmi sem változott”.