Elkerüli-e Moldova a saját brexit-momentumát?
Moldova európai jövője a tét a vasárnapi EU-népszavazáson és elnökválasztáson. Ha elutasítják az uniós perspektívát, orosz befolyási övezet lesznek.
Tovább lebeg kelet és nyugat között Moldova. Az EU vasárnap szembesült az orosz befolyás erejével, amely a szombati grúziai választáson is megmutatkozhat majd.
Nyitókép: Maia Sandu államfő a moldovai miniszterelnök és a parlamenti házelnök társaságában szavaz Kisinyovban 2024. október 21-én / fotó: Daniel MIHAILESCU / AFP
Meglepte az EU-t, ami a vasárnapi moldovai választáson történt: mindössze egy százalékkal győztek az ország uniós integrációjára leadott voksok, miközben az előrejelzések fölényes, legalább 60 százalékos támogatottságú győzelmet ígértek. Mivel a moldovai hatóságok nagyszabású befolyásolási, szavazatvásárlási kísérletet füleltek le (a szavazatvásárlás a szavazatok akár 20 százalékát is befolyásolhatta, 150 millió euró értékben orosz eredetű pénzforrást vetettek be), és a közösségi médiában is jelentős volt az EU-ellenes propaganda mennyisége a voksolás előtti hetekben, bebizonyosodott, hogy
Moszkva hajlandó nagy pénzt és energiát fektetni a befolyása megtartásáért folytatott harcban
a volt szovjet tagköztársaságokban – írja a Politico.
A lap megállapítja, hogy az EU most szembesül az orosz befolyás erősségével, ugyanis évekig azt hitte, hogy liberális, demokratikus programja sokkal ígéretesebb jövőképet ígér Grúziának és Moldovának, és ezt a közvélemény-kutatások is megerősítették, hiszen mindkét országban azt mérték, hogy a lakosság többsége támogatja az EU-tagságot.
Mindkét államban ijesztő példa Ukrajna esete, az orosz dezinformációs felületek pedig
azt az üzenetet terjesztik, hogy a moldovaiak és a grúzok jobban járnának az EU-elköteleződés helyett a semlegességgel.
A referendum megnyerése nem jelenti azt, hogy Moldova jövője eldőlt: 2025-ben parlamenti választások lesznek, és az oroszbarát erők erősen hivatkozhatnak arra, hogy csupán egyszázalékos a nyugatbarát szavazótömb előnye.
A másik orosz befolyási területnek számító államban, Grúziában pedig szombaton tartják a parlamenti választásokat, ott
az előrejelzések a moldovaihoz képest kisebb esélyt jósolnak az EU-szimpatizáns politikai pártoknak,
így ez egy újabb pofon lehet Brüsszel számára.
Ezt is ajánljuk a témában
Moldova európai jövője a tét a vasárnapi EU-népszavazáson és elnökválasztáson. Ha elutasítják az uniós perspektívát, orosz befolyási övezet lesznek.
Ezt is ajánljuk a témában
Elnököt választ és az EU-csatlakozásról dönt a kelet-európai ország.
--