Kiadta az ukázt Von der Leyennek az európai gazdaságmágus: több pénzt a fegyveriparnak, de tüstént!
Mario Draghi jelentése nem köntörfalaz.
A migrációról és az orosz-ukrán háborúról is beszélt a miniszterelnök az olaszországi nemzetközi biztonságpolitikai fórumon.
Nyitóképen: Orbán Viktor újságírók gyűrűjében az eseményen
a Comói-tó melletti konferenciaközpontnál. Forrás: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
A magyar soros uniós elnökség prioritásairól a magyar tervekről is beszélt Orbán Viktor, aki aláhúzta
mivel a migráció szétfeszíti Európát, a legjobb megoldás, ha megadják a kimaradás lehetőségét azoknak a tagállamoknak, amelyek nem akarnak részt venni benne.
ezért többször is arra célzott, hogy Magyarországnak joga van kimaradni a közös migrációs politikából
Mint a miniszterelnök kiemelte,
az egyik fő prioritás a háború és hatásainak kezelése, illetve felidézte: ne feledjük, hogy az EU egy békeprojekt.
Beszélt a versenyképességről is a háború és a migráció mellett, ami szétveri az európai egységet, amit a legutóbbi német választásokon is láthattunk.
Ami az európai versenyképességet illeti, Mario Draghi, az Európai Központi Bank (ECB) volt elnökét idézte a kérdező.
Ezt is ajánljuk a témában
Mario Draghi jelentése nem köntörfalaz.
„A Green Deal újragondolása nagyon fontos eleme a versenyképességnek”, a legutóbbi döntéséről is beszélt, amit az EU kínai autók kapcsán hozott.
Meg kell határoznunk, miért dolgozunk együtt – tette hozzá Orbán.
Nincs szükségünk politikai unióra, ez megöli a versenyképességet az EU-ban. Több egység a piacokon, biztonsági együttműködés igen, de ne legyen politikai egység(esítés).
A politikai kihívás nem más, mint a teljes újraalakuló politikai aréna a háború, a migráció, a gender és a munkaalapú társadalom – mint teljes foglalkoztatottság – fényében, amelyekben nincs egyetértés, és ez szétfeszíti az EU-t. Az alapvető európai értékekben egyetértünk, ezek kapcsán nincs vita – tette hozzá, mondván, van egy alapszerződésünk, amely világosan kimondja, hogy melyek az Európai Unió alapértékei. De az ügyekben, egzisztenciális ügyekben van, ezekben máshogy látjuk a dolgokat – sorolta a miniszterelnök.
Nézzük a migrációt: ez egy igazi dezintegráló faktor. Ha probléma van Olaszországban és másutt a migránsokkal való együttélés kérdésében, ez egy komoly probléma – de vannak országok, amelyek soha nem engedték be a migránsokat, nincsenek migránsaik, nulla, és nem is akarnak. Ez két különböző helyzet, és nem lenne jó kizárni azokat az országokat, amelyek nem akarnak ebben szorosabban összefogni, hanem biztosítani kell a kimaradás jogát azoknak, akik ebben nem akarnak részt venni – sorolta.
A műsorvezető több alkalommal vitába szállt Orbánnal, mondván, a migráció a jövőben szükséges lesz. Egyébként is igen gyakran a miniszterelnök szavába vágott – még oda is szúrt neki a közbevágásokra a miniszterelnök, mondván, reméli, nem baj, ha a mainstreamtől eltérő véleményeket kell hallgatnia.
„Ki mondja meg, hogy szükséges-e a migráció? Ki? Brüsszel vagy ön? Miért kell minket erre kényszeríteni? Az ilyen döntéseket a nemzeti szuverenitás nyomán nemzeti szinten kell tartani” – dobta vissza a kérdést a kérdezőnek, kiemelve: ebben nem lehet közös döntés, a két különböző problémát nem lehet egy politikai megoldással kezelni.
Ha egy ország azt mondja, hogy neki túl veszélyes a migráció, és hogy mi nem akarjuk ezt az új társadalmat, mert túl sok a kockázat, miért ne lenne joga hozzá, miért ne lenne jogunk nemet mondani? – tette fel a kérdést a kormányfő.
Ki mondja meg és ki hoz döntést arról, hogy neked mint országnak be kell engedned gazdasági érdekekből migránsokat? Ez a jog a népé és a választott vezetőké, nem pedig valami integrációs erő birodalmi központjához”.
Jól emlékszem a háborúra, a jugoszláviai háború az első ciklusom alatt volt. Itt a szomszédban, elég kockázatos volt a helyzet – idézte fel a miniszterelnök.
S elmondta, mit tanult a békemissziókról.
Ha nincs kommunikáció a harcoló felek között, az nagy baj – most nincs ilyen Oroszországgal.
Tűzszünet, ez lenne a második, amit el kellene érni, mondta Orbán – az első pont tehát nem a béketerv, amiről folyton szó van, hanem a tűzszünet. Előbbi is fontos, de a megfelelő sorrend ez: kommunikáció és a tűzszünet, aztán a tárgyalás a béketervről.
Ezért mentem Kijevbe, Moszkvába, Pekingbe és Washingtonba”
Meg kell értenünk, mi az esély a békére. Ugyanakkor nem érték jó élmények az első két városban.
Egyik fél sem akarja a békét, ezt tapasztaltam Kijevben és Moszkvában, azt hiszik, az idő nekik dolgozik – idézte fel.
„Ezért mentem Washingtonba és Pekingbe is, hogy segítsek olyan nemzetközi körülményeket teremteni, ahol az egész világ tűzszünetet akar elérni, amilyen gyorsan csak lehet. A békebarátok nagy körét megalakítani így” – tette hozzá.
***
Ötvenedik, jubileumi alkalommal rendezik meg az olaszországi Cernobbio Fórumot (Forum di Cernobbio). A szeptember 6–8. közötti nemzetközi gazdasági és geopolitikai eseményen, a Comói-tónál összesen 27 ország képviselteti magát, Giorgia Meloni olasz kormányfő is felszólal, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök után
várhatóan Volidimir Zelenszkij ukrán elnök is szót kap estefelé.
A Forum di Cernobbio alapvetően zárt ajtók mögött zajlik, a The European House – Ambrosetti (TEHA) nevű think tank szervezésében zajló fórum legtöbb eseménye nem nyilvános. A beszédeket videóközvetítésen, élőben ezen a linken lehet követni.