A washingtoni kínai nagykövetség szóvivője azt mondta, nincs információjuk a történtekről, ami lényegében felér egy beismeréssel.
Az amerikai forrás szerint nem tudni, mi volt az oka a tengeralattjáró elsüllyedésének, és azt sem tudni, volt-e akkor nukleáris üzemanyag a fedélzetén. Mindez ugyanakkor kérdéseket vet fel szerinte a kínai Népi Felszabadító Hadsereg felügyelete és a benne elharapózott korrupció kapcsán, hozzátéve, nem meglepő a titkolózás.
A hírt Wellington Koo tajvani védelmi miniszter pénteken Tajpejben indirekt módon megerősítette azzal, hogy a hatóságok „több hírszerzési és megfigyelési módszerrel észlelték a helyzetet”.
Júniusban egyébként képek jelentek meg az interneten egy kínai atom-tengeralattjáróról a Tajvani-szorosban, a tajvani halászok közelében.
A kínai tengeralattjáró-hírről először a Wall Street Journal számolt be.
A kínai hadseregről szóló Pentagon-jelentés szerint 2022-ben Kínának hat nukleáris meghajtású ballisztikusrakétával felszerelt tengeralattjárója, hat nukleáris meghajtású támadó tengeralattjárója és 48 dízelmotoros támadó tengeralattjárója volt. A tengeralattjárók létszáma 2025-re várhatóan 65-ra 2035-re pedig 80 darabra nő – közölte az amerikai védelmi minisztérium.
Mindez azután blamázs, hogy szerdán Kína bejelentette, hogy sikeresen hajtotta végre egy interkontinentális ballisztikus rakéta ritka kilövését a Csendes-óceánba – nem kizárt, hogy erre válaszul szivárogtattak az amerikaiak.