Franciaország is felismerte: itt az ideje változtatni Európa migrációs politikáján
Az új francia belügyminiszter szerint az uniós jog már nem alkalmas a migráció kezelésére.
Kemény szavakra sarkallta az újabb migránsbűncselekmény.
Nyitókép: Bertrand GUAY / AFP
Nem maradt politikai következmény nélkül a „francia Solingen”: miután Párizs közelében egy korábban már nemi erőszakért elítélt, Franciaországból kiutasított, mégis az országban tartózkodó megerőszakolt és meggyilkolt egy 19 éves, Philippine nevű ifjú hölgyet, az újdonsült belügyminiszter, Bruno Retailleau kemény interjút adott a migrációról.
Ezt is ajánljuk a témában
Az új francia belügyminiszter szerint az uniós jog már nem alkalmas a migráció kezelésére.
A miniszter szavait a European Conservative szemlézte.
Retailleau a Nicolas Sarkozy pártjából kialakult jobbközép Köztársaságpártiak szenátusi frakcióvezetője volt miniszteri kinevezése előtt, és mindig is kemény hangon kritizálta a francia bevándorláspolitikát.
Az interjúban fő állítása az volt, hogy népszavazást kezdeményezne a bevándorlásról.
Retailleau úgy fogalmazott: azt gondolja, a francia társadalom elért „egy egyensúlytalansági pontot, ahol a szabályok kezdik inkább védeni a veszélyes egyéneket, mint a társadalom áldozatait”. Leszögezte, hogy számára, akárcsak franciák milliói számára a bevándorlás nem lehetőség.
Az ügyben népszavazást kezdeményezni egyelőre alkotmányellenes, korábban ugyanakkor Marine Le Pen Fidesszel szövetséges pártja, a Nemzeti Tömörülés (RN) is lépett már fel ilyen követeléssel. Retailleau a jogi akadályok kapcsán arról beszélt, hogy érdemes volna kibővíteni a népszavazásra bocsátható témák sorát a bevándorlással, hiszen „a bevándorlás azon jelenségek egyike, amelyek a legnagyobb hatást gyakorolták az elmúlt ötven évben a francia társadalomra, miközben a franciáknak sosem volt lehetőségük kifejezni róla véleményüket”.
A miniszter bejelentette további terveit is a bevándorlás jogi szabályozásának megváltoztatására: ismét büntető törvénykönyvbe venné az illegális tartózkodást, és engedélyezné, hogy a deportálandókat hosszabb ideig tartsák őrizetben.
Megkérdőjelezte a multikulturalizmus előnyeit is: szerinte „a multikulturális társadalom azzal a kockázattal jár, hogy multirasszista társadalom is lesz. Itt most óvatosan fogalmaztam.”
A francia baloldal természetesen azonnal felháborodott a miniszter állításain. Boris Vallaud, a szocialisták (PS) nemzetgyűlési frakcióvezetője azt a kérdést tette fel, hogy „mi itt a különbség egy RN-es belügyminiszterhez képest?”, frakciótársa, Jérôme Guedj képviselő szerint pedig
nem azért alakítottunk július 7-én köztársasági frontot, hogy olyan szavakat halljunk, amiket Jordan Bardella is elmondhatott volna,
Ezt is ajánljuk a témában
Macron új kormányzatáról még mindig nem szavazott a Nemzetgyűlés, de a kést már a torkának szorította.
ha őt választották volna miniszterelnöknek”. A macronista Prisca Thevenot korábbi kormányszóvivő szerint az RN malmára hajtja a vizet az, aki nem tesz különbséget az illegális és a legális bevándorlás között.
A francia jobboldalon egyszerre viszonyulnak lelkesen és óvatosan Retailleau szavaihoz, és hiszik, ha látják. Marine Le Pen unokahúga, az ECR-be tartozó Visszahódítás párt EP-képviselője, Marion Maréchal például az X-en úgy fogalmazott: „Nehéz nem egyetérteni Bruno Retailleau szavaival. A szavak bizonyosan jólesőek, de mi a tettekre várunk. A következő Philippine-t nem lehet majd interjúkkal megmenteni!”