Vakarhatják a fejüket Brüsszelben: az arab fiatalok fele csak arra vár, hogy elindulhasson
A többségük ráadásul pusztán anyagi okokból szeretné elhagyni a hazáját.
„Menedékre van szükségük, nem kitoloncolásra” – többek között ez a felirat szerepel a transzparenseiken.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Francesco Militello Mirto / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Éhségsztrájkolnak az illegális migránsok a madridi repülőtéren. Szaharai származású emberek mintegy 29 fős csoportja arra panaszkodik, hogy egészségtelen körülmények között tartják őket fogva hetek óta a Barajason, és azt követelik Spanyolországtól, hogy teljesítse kötelezettségét és adjon számukra menedékjogot – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Tóth Brigitta.
Fontos megjegyezni, hogy a repülőtér Európa ötödik legnagyobb forgalmú légikikötője. Ma Ibéria kapuja a Föld többi része, főként Latin-Amerika felé.
A beszámoló arra is kitért, hogy a tiltakozást több Madridban élő rokonuk is támogatja, akik hétvégén a belügyminisztérium épülete előtt gyűltek össze, hogy követeljék hozzátartozóik kiengedését a reptérről.
Mint kiderül, attól tartanak, hogy kitoloncolják őket, így a transzparenseiken olyan feliratok szerepeltek, mint például „menedékre van szükségük, nem kitoloncolásra”.
A reptéri várószobákban fennálló embertelen körülményekre is felhívták a figyelmet. Állításuk szerint az ott tartott emberek nem látnak napfényt, ráadásul ágyi poloskákkal kénytelenek együtt élni, ami miatt mindannyian tele vannak csípésekkel. Szerintük felháborító, hogy rokonaikat az őket sújtó bizonytalanság mellett ilyen higiéniai körülmények között tartják bezárva.
A lap úgy tudja, hogy állítólag egy összesen negyvenfős csoport menedékjogáról van szó, akik között nők, gyerekek, idősek vannak, valamint egy rákos beteg is.
Közülük 29-en vállalták, hogy éhségsztrájkba kezdenek, hogy elérjék céljukat és elkerüljék a deportálást.
Úgy tudni, hogy mindannyian Marokkóból menekültek el Spanyolországba, mert ott aktivista tevékenységük miatt üldözték őket, ezért nem térhetnek vissza. Szerintük a spanyol kormány nem veszi figyelembe különleges helyzetüket, sem az általuk bemutatott bizonyítékokat.
***
Ezt is ajánljuk a témában
A többségük ráadásul pusztán anyagi okokból szeretné elhagyni a hazáját.