Amerikai szakértő: Zelenszkij hatalmas stratégiai hibát követett el
A szerző szerint beláthatatlan következményei lehetnek a kurszki behatolásnak.
Kijev szerint erősödtek a pozícióik.
Nyitókép: Vyacheslav PROKOFYEV / POOL / AFP
Kijev közvetítőkön keresztül tárgyalna Oroszországgal – írta a Politico. A portál szerint az ukrán fővárosban egyre gyakrabban felvetődik egy olyan békeegyezmény modellje, amely a fekete-tengeri gabona egyezmény 2022. júliusi megállapodásából merít ihletet, amely lehetővé tette Ukrajna számára, hogy újraindítsa a Fekete-tengeren keresztül történő gabonaexportot.
Ebben a diplomáciai formában Oroszország és Ukrajna külön megállapodásokon dolgozott, amelyeket az ENSZ és Törökország közvetítőként felügyelt, közvetlen moszkvai-kijevi megállapodás nélkül.
Kijevben úgy vélik, hogy a Kurszk térségében végrehajtott támadás megerősítette a tárgyalási pozíciójukat. Az orosz fél azonban nemrég elutasította, hogy tárgyaljon Ukrajnával.
A fekete-tengeri modell áthidalná ezt a patthelyzetet, mondta két magas rangú ukrán tisztviselő a portálnak. Az ukrajnai igények alapját egy 10 pontos terv képezi, amelyet Volodimir Zelenszkij elnök 2022-ben dolgozott ki.
Oroszország azonban korábban már közölte, hogy az ukrán békeformulát teljesen elfogadhatatlannak tartja.
Ezt is ajánljuk a témában
A szerző szerint beláthatatlan következményei lehetnek a kurszki behatolásnak.
Hogy mely ország közvetíthetne Moszkva és Kijev között, természetesen még nyitott kérdés, Törökország azonban eddig sem csinált titkot abból, hogy ismét közvetítőként kíván fellépni a békemegállapodás érdekében. „Törökország, mint mindig, kész elősegíteni a folyamatot” – mondta Hakan Fidan külügyminiszter júniusban. „Nem fogunk visszariadni a további erőfeszítések megtételétől” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben a figyelem az oroszországi Kurszk megyében zajló eseményekre összpontosul, Donyeck térségében is folytatódnak a harcok, méghozzá orosz sikerrel.
***