Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból!
A miniszterelnök inflációról, a magyar uniós elnökség eredményeiről, a gazdaságról, valamint a fantasztikusnak ígérkező 2025-ös évről is beszélt. Összefoglalónk.
Lengyelországnak óvatosnak kell lennie az újbóli kamatcsökkentésekkel, mivel a gyors bérnövekedés nyomást gyakorol az árakra.
Nyitókép: Celal Gunes / ANADOLU / Anadolu via AFP
Geoff Gottlieb, a Nemzetközi Valutaalap kelet-európai vezető képviselője szerint Lengyelországnak óvatosnak kell lennie a kamatcsökkentés folytatása előtt. Arra figyelmeztet, hogy a lehetséges bérnövekedés felfelé irányuló nyomást gyakorolhat az árakra, ami megnehezítheti az infláció célszintre való visszavezetésére irányuló erőfeszítéseket – írta meg a Bloomberg.
Egy varsói interjúban Gottlieb kiemelte annak kockázatát, hogy a vállalatok a magasabb munkaerőköltségeket átháríthatják a fogyasztókra, ami meghosszabbíthatja az inflációs nyomást és késleltetheti az árstabilitáshoz való visszatérést.
Gottlieb megjegyzései összhangban vannak a Lengyel Nemzeti Bank óvatos megközelítésével, amely a közgazdászok részéről a monetáris lazítás megfontolására szólított fel. Adam Glapinski, a jegybank elnöke azonban jelezte, hogy az árstabilitással kapcsolatos aggodalmak miatt 2026-ig nem valószínű a kamatcsökkentés. Bár a Monetáris Politikai Tanács néhány tagja megkérdőjelezte ezt az álláspontot, és a kereskedők a gyenge amerikai adatok nyomán az esetleges enyhítésre spekuláltak, Gottlieb hangsúlyozta, hogy a bérnövekedés továbbra is jelentős kockázatot jelent, különösen mivel a lengyel gazdaság tovább gyorsul.
A jövőre nézve Gottlieb hangsúlyozta annak fontosságát, hogy Lengyelország világos és hiteles tervet dolgozzon ki költségvetési hiányának csökkentésére, amely idén várhatóan a GDP 5,3%-a lesz. Figyelmeztetett arra, hogy bár a magasabb védelmi kiadások valószínűleg a kormányzati költségvetések állandó jellemzőjévé válnak, ezt máshol történő megtakarításokkal kell ellensúlyozni a fenntarthatatlan adósságszintek elkerülése érdekében. Az ilyen költségvetési fegyelem segítené a pénzügyi piacok bizalmának erősítését és a hitelfelvételi költségek hatékony kezelését.