Már Oroszország határain belül is folyik a harc – megindultak az ukránok Kurszk felé
Az ukránok hallgatnak a támadás kapcsán.
Kijevet azzal vádolják, hogy lázadókat támogattak.
Nyitókép: Andy Rain/EPA/Bloomberg via Getty Images
Újabb afrikai ország, Niger, jelentette be, hogy megszakítja diplomáciai kapcsolatait Ukrajnával, követve Mali példáját. Kijevet azzal vádolják, hogy támogatást nyújtott a mali lázadóknak, akik jelentős csapást mértek a mali hadseregre és az orosz Wagner zsoldoscsoport egységeire – írta meg a Reuters.
Tuareg lázadók csoportok állítása szerint egy támadás során 84 orosz zsoldost és 47 mali katonát öltek meg, ami a Wagner csoport egyik legnagyobb vesztesége volt Afrikában.
Ahogy lapunk korábban megírta, Andrij Juszov, az ukrán katonai hírszerzés szóvivője múlt héten elismerte, hogy segítették hozzájutni a lázadókat a támadáshoz szükséges információkhoz. Ezt követően döntött úgy Mali, hogy megszakítja kapcsolatait Ukrajnával, amit Kijev rövidlátónak és elhamarkodottnak minősített a kedden megjelent nyilatkozatában.
Az elmúlt években Maliban, Nigerben és Burkina Fasóban is katonai puccsok zajlottak le, melyek során a hadsereg vette át a hatalmat. Ezen országok katonai juntái szorosabb kapcsolatokat alakítottak ki Oroszországgal, ezért sok esetben az orosz Wagner zsoldoscsoport támogatását kérték.
A nigeri katonai junta szóvivője kijelentette, hogy döntésükkel szolidaritást vállalnak Mali népével és kormányával, ezért szakítják meg diplomáciai kapcsolataikat Ukrajnával.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukránok hallgatnak a támadás kapcsán.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
„A szankciók bármilyen megsértését a háborúban való bűnrészességnek kell tekinteni” – reagált az ukrán elnök.
Csak tavaly félmillió ukrán menekült el az országból.
A támadásban több épület megrongálódott, köztük a Bristol szálloda és az operaház környéke, két ember pedig megsebesült.