„Anya, hagyj itt!” – nem tudta kimenteni a fiát egy Los Angeles-i nő a tűzvészből
A nő felnőtt fia súlyos betegségei miatt nem tudott elmenekülni a tűz elől.
A svájci véleményvezér és az MCC főigazgatója beszélgettek a világhelyzetről.
Roger Köppel, a svájci Weltwoche főszerkesztője és Szalai Zoltán MCC-főigazgató, a Mandiner hetilap főszerkesztője beszélgettek a világ állásáról.
Amerika helyzetéről szólva Szalai Zoltán arról beszélt:
Amerika nagyon megváltozott az utóbbi tíz évben.
Nagy politikai változások történtek, erősödtek a társadalmi törésvonalak, a legfontosabb témákban óriásak a véleménykülönbségek. Köppel kérdésére, hogy lehetséges-e egy polgárháború Amerikában, Szalai azt mondta: ezt nem lehet ma már kizárni.
Amerikában százmilliók vannak a két táborban, milliárdosok is vannak mind a két oldalon – van tehát elég hatalom, erő mindkét táborban egy összeütközéshez. Az Egyesült Államok a globalizáció élharcosa, ugyanakkor az ideológiai radikalizálódás élharcosa is a woke korszakban.
Ami az Egyesült Államokban történik, az pár év múlva Európában is megtörténik
– folytatta Szalai Zoltán.
Szalai azt reméli, hogy Trump fog nyerni, mert ez jót tenne politikailag, társadalmilag. De tanulságos azt látni, hogy az amerikai médiában hogyan ünneplik most Kamala Harrist, olyan, mintha a Pravdát olvasnánk – mondta Szalai Zoltán, aki szerint Donald Trump európai szemmel különös figura, ugyanakkor egy harcos típus, a normalitást képviseli. Trump egy üzletember, aki deal-eket tud csinálni.
Köppel második témának az oktatást hozza fel, hogy miként jelennek meg az új ideológiák az oktatásban. Szalai Zoltán emlékeztetett, hogy épp Amerikában hatalmas téma az oktatás és az ideológiák kapcsolata. Hangsúlyozta: az iskolák a kultúra hordozói. Köppelnek elmondta: a magyarországi jó iskolák nagy része állami vagy egyházi iskola, mellettük pár jó magániskola van.
Köppel szerint a migráció meghatározza a svájci politikát – és feltette a kérdést, mennyire téma ez Magyarországon?
Szalai szerint Nyugat-Európában már túl van egy visszafordíthatatlan ponton a migráció,
az újabb EU-tagállamokban viszont nem ez a helyzet. Magyarországon az a kérdés, hogy akarunk-e ilyen irányba menni vagy sem – és a magyarok többsége nem kér ebből. Szalai szerint az a fontos, hogy egy országban a saját népességet hallgassák meg, és az ő érdekeiket képviseljék.