Titkos akták szivárogtak ki Oroszország atomháborús célpontjairól: Európa is terítéken

2024. augusztus 14. 06:53

A Financial Times hatáskeltő cikkében 2008-2014-as terveket tár fel. Hasonló tervek mindkét oldalon, mindig is léteztek.

2024. augusztus 14. 06:53
null

Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Szergej Gunejev

Az Index a Financial Timesra hivatkozva arról ír, hogy a nyilvánosságra került akták, amelyek eddig egy fiók mélyén heverhettek, pontosan rávilágítanak arra, hogy Oroszország hogyan képzelt el egy konfliktust a Nyugattal. A Financial Times azt állítja, hogy nyugati forrásoktól kapta meg a dokumentumokat.
A dokumentumok szerint 

Moszkva arra képezte ki haditengerészetét, hogy a NATO-val való esetleges konfliktus esetén taktikai nukleáris fegyvereket irányítson Európa belsejében lévő, elsősorban katonai létesítményekre.

 A tervek egyébként még az ukrajnai háborút megelőzően, 2008-2014-ben készülhettek, írják.

A lap szerint a dokumentumok részletes térképeket tartalmaznak a lehetséges célpontokról: Franciaország nyugati partjáról, Norvégia, Németország, Észtország katonai létesítményeiről vagy például a brit Barrow-in-Furnessről, amely elsősorban a nukleáris tengeralattjárók gyártásáról ismert. A térképek, amelyek inkább bemutató céllal készültek, mint operatív felhasználásra, 32 európai NATO-célpontot szemléltetnek az orosz haditengerészeti flották számára – írta a Financial Times.

William Alberque, egy volt NATO-tisztviselő szerint a 32 célpont csak egy kis szelete a teljes képnek, 

Európa-szerte több száz, ha nem több ezer célpont lehet,

 beleértve katonai és infrastrukturális célpontokat is. A dokumentumokból az is kiderül, hogy Oroszország továbbra is képes nukleáris fegyvereket szállítani felszíni hajókon, ami szakértők szerint jelentős eszkalációs vagy baleseti kockázatot hordoz magában, tudjuk meg.

„Úgy tekintenek ezekre a taktikai nukleáris robbanófejekre, mint potenciális háborús győztes fegyverekre. Használni akarják majd, 

méghozzá elég gyorsan” – véli Jeffrey Lewis, a monterey-i Middlebury Nemzetközi Tanulmányok Intézetének professzora és fegyverzetellenőrzési szakértő.

Korábban Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója mutatott rá az Indexnek, hogy épp egy 

globális fegyverkezési verseny zajlik, amely az 1950-as, 60-as évek hidegháborújához hasonlít. 

Oroszországnak 6000, az Egyesült Államoknak hozzávetőleg 5600 robbanófej lehet az arzenáljában, ezzel a nukleáris töltetek 90 százalékát birtokolják.
 

 

Összesen 113 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lajajakab11
2024. augusztus 14. 18:28
******************************************************************* ******************************************************************* ** ** MINDEN moszkovitának INGYEN OROSZ RULETT TRIPLA ezüstgolyóval! ** ** Körönként prémium VODKA " KREMLin Special Metanol " grátisz! ** ínyenceknek polóniumos KAVIÁR extra! ** ** Haladóknak noviCSOKI ! ** ** »»»» KGB RAJONGÓKNAK BAJKÁL-TÚRA GULAG-ÖRÖKLAKÁSSAL! «««« ** ** ** mordor türannosza, a törpe mű-cár parancsa: ** ** VILÁG PROLETÁRJAI EGYESÜLJETEK! ** ** ** !!! Kizárólag a FÉLkegyelmű prolik válaszoljanak !!! ** ** ******************************************************************* *******************************************************************
Akitlosz
2024. augusztus 14. 13:42
Helyes. Atomot a transzbuzeráns Vadnyugatnak! Jobban jár, ha az atom tisztítja meg, mintha a muzulmánok fejezik le! A demokraták rosszabbak, mint a nácik és a kommunisták együttvéve. Az utóbbiak nem akarták kipusztítani az európai fehér embert.
lordzoltanus
2024. augusztus 14. 11:42
Aha és a 6000 rakétából mennyi működik még a 60 év alatt szétrohadt szétlopott korrupt rendszerben?
Dixtroy
2024. augusztus 14. 11:06
"Moszkva arra képezte ki haditengerészetét, hogy a NATO-val való esetleges konfliktus esetén taktikai nukleáris fegyvereket irányítson Európa belsejében lévő, elsősorban katonai létesítményekre" Gyakorlatilag minden ország, amelyik komolyan veszi magát, kidolgoz ilyen terveket, hogy ne akkor kelljen töprengeni, ha már beütött a baj. És akkor mi van?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!