Oroszország Hőse címmel tüntették ki a Moszkvában felrobbantott Kirillov tábornokot
Posztumusz megkapta az Oroszország Hőse címet Igor Kirillov, akivel egy pokolgép végzett kedden Moszkvában a ház előtt, ahol lakott.
Meglepődtek azon, hogy Oroszország milyen gyorsan átszervezte termelését.
Nyitókép: Gavriil GRIGOROV / POOL / AFP
A bécsi Osztrák Gazdaságkutató Intézet igazgatója a Der Spiegelnek azt mondta, a Kreml túl tud lépni azon, hogy kevesebb német prémiumautó érkezik az országba, amíg elegendő motoralkatrészt szállítanak a tankgyárainak. Oroszország ügyesen ellensúlyozta a nyugati szankciókat – jelentette ki Gabriel Felbermayr közgazdász, aki szerint Moszkva ellen szinte semennyire sem fejtenek ki hatást a szankciók.
Mindezt a közgazdász azzal magyarázta a német lapnak, hogy bár Oroszországnak a Nyugattal folytatott kereskedelme jelentősen visszaesett, azonban más országokkal növelte az árucseréjét. A nyugati áruk pedig továbbra is a közép-ázsiai országokon, például Kazahsztánon, Kirgizisztánon és Örményországon keresztül jutnak el Oroszországba.
Felbermayr azt állítja, Moszkva kereskedelme mindenekelőtt a nagy feltörekvő országokkal nőtt: Kínával 40, Törökországgal 23, Indiával pedig 140 százalékkal. Ami megdöbbentő szerinte, hogy ez a csere nem egyszerűen felváltotta a nyugati kereskedelmet, hanem felülmúlta azt. S így a szankciók és a Kínával, Törökországgal és Indiával folytatott további kereskedelem nettó hatása pozitív Oroszország számára.
Az igazgató szerint ez úgy lehetséges, hogy bár az érintett országok között nem születtek kereskedelmi megállapodások, a moszkvai, pekingi, delhi és ankarai kormányoknak nyilvánvalóan sikerült javítaniuk gazdasági kapcsolataikat és csökkenteniük a kereskedelem költségeit a kormányok közötti megállapodások, a központi bankjaik együttműködése, az érintett vállalatok hatásai révén. A számításaik azt mutatják, hogy Oroszország és partnerei olyan mértékben könnyítették meg kereskedelmüket, ami négy-öt százalékpontos vámcsökkentésnek felel meg.
Mindebből pedig az következik, hogy a Nyugat által bevezetett szankciókat egyfajta informális szabadkereskedelmi megállapodással ellensúlyozzák Oroszország és a baráti országok között.
Felbermayr elképzelhetőnek tartja, hogy ezek az áruk rosszabb minőségűek, mint a nyugatiaké, ugyanakkor az orosz gazdaságnak nyilvánvalóan sikerül fenntartania a haditermelést még a gyengébb minőségű árukkal is. A közgazdász úgy véli, a Kreml túl tud lépni azon, hogy kevesebb német prémiumautó érkezik az országba, amíg elegendő motoralkatrészt szállítanak a tankgyárainak. Ráadásul Oroszország meglepően gyorsan átszervezte termelését.