Osztrák sztárközgazdász mutatta be: teljesen hasztalanok a szankciók Oroszország ellen

2024. augusztus 03. 20:28

Meglepődtek azon, hogy Oroszország milyen gyorsan átszervezte termelését.

2024. augusztus 03. 20:28
null

Nyitókép: Gavriil GRIGOROV / POOL / AFP

A bécsi Osztrák Gazdaságkutató Intézet igazgatója a Der Spiegelnek azt mondta, a Kreml túl tud lépni azon, hogy kevesebb német prémiumautó érkezik az országba, amíg elegendő motoralkatrészt szállítanak a tankgyárainak. Oroszország ügyesen ellensúlyozta a nyugati szankciókat – jelentette ki Gabriel Felbermayr közgazdász, aki szerint Moszkva ellen szinte semennyire sem fejtenek ki hatást a szankciók.

Mindezt a közgazdász azzal magyarázta a német lapnak, hogy bár Oroszországnak a Nyugattal folytatott kereskedelme jelentősen visszaesett, azonban más országokkal növelte az árucseréjét. A nyugati áruk pedig továbbra is a közép-ázsiai országokon, például Kazahsztánon, Kirgizisztánon és Örményországon keresztül jutnak el Oroszországba.

Felbermayr azt állítja, Moszkva kereskedelme mindenekelőtt a nagy feltörekvő országokkal nőtt: Kínával 40, Törökországgal 23, Indiával pedig 140 százalékkal. Ami megdöbbentő szerinte, hogy ez a csere nem egyszerűen felváltotta a nyugati kereskedelmet, hanem felülmúlta azt. S így a szankciók és a Kínával, Törökországgal és Indiával folytatott további kereskedelem nettó hatása pozitív Oroszország számára.

Az igazgató szerint ez úgy lehetséges, hogy bár az érintett országok között nem születtek kereskedelmi megállapodások, a moszkvai, pekingi, delhi és ankarai kormányoknak nyilvánvalóan sikerült javítaniuk gazdasági kapcsolataikat és csökkenteniük a kereskedelem költségeit a kormányok közötti megállapodások, a központi bankjaik együttműködése, az érintett vállalatok hatásai révén. A számításaik azt mutatják, hogy Oroszország és partnerei olyan mértékben könnyítették meg kereskedelmüket, ami négy-öt százalékpontos vámcsökkentésnek felel meg.

Mindebből pedig az következik, hogy a Nyugat által bevezetett szankciókat egyfajta informális szabadkereskedelmi megállapodással ellensúlyozzák Oroszország és a baráti országok között.

Felbermayr elképzelhetőnek tartja, hogy ezek az áruk rosszabb minőségűek, mint a nyugatiaké, ugyanakkor az orosz gazdaságnak nyilvánvalóan sikerül fenntartania a haditermelést még a gyengébb minőségű árukkal is. A közgazdász úgy véli, a Kreml túl tud lépni azon, hogy kevesebb német prémiumautó érkezik az országba, amíg elegendő motoralkatrészt szállítanak a tankgyárainak. Ráadásul Oroszország meglepően gyorsan átszervezte termelését.

Összesen 139 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsolt75
2024. augusztus 04. 09:26
A verhofstatt-féle lobbisták lng-részvényei szárnyalnak, a többi nem számít.
Stingary76
2024. augusztus 04. 09:14
Bazdmeg, 2014-óta van szankciózva az orosz, aztán 10 év után (!!!) rájön a nyugati, hogy nem működik.. :DDDD
nempolitizalok-0
2024. augusztus 04. 08:36
Az oroszokra annyira hatnak a szankciók, hogy a háború finanszírozása mellett emelkedik a minimálbér, nővelik a gyerekek után járó támogatásokat. A libsik mindössze a legfontosabb tényezőt hagyták ki a képletükből, az oroszok mellett van kína, bár a libsik még mindig azt hiszik, hogy Kína az egy csóró ország a nyugat nélkül összeomlana.
nempolitizalok-0
2024. augusztus 04. 08:31
Ki lepődött meg?? Európa energia és nyersanyagok szempontjából nem önálláró, Oroszországnak pedig még rengeteg feleslege is van. Mintha én akarnám szankciózni, bojkottálni a budapesti és Pest megyei benzinkutakat. Ennyire szervilis a tetves libsi, inkább komolyan árt európa gazdaságának, csakhogy megfeleljen az amerikai gazdáiknak. Ennyire szervilisek szovjet irányban még a bolsik sem voltak, még ők is ügyeltek arra, hogy a szövetségi lét cseréjében ott legyen az olcsó energia.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!