Egyetért Meloni a magyarokkal, nem ússzák meg az olimpia döntéshozói a bokszbotrányt
Az olasz lap szerint a politikus olyan lépést tett, amely nemcsak az olasz sportolók védelmére irányul, hanem a kormány politikai stratégiájának is szerves része.
Giorgia Meloni miniszterelnök „fake news”-nak nevezte az újságírók sajtószabadságról szóló panaszait Olaszországban.
Nyitókép: Alberto PIZZOLI / AFP
Az olasz sajtónak problémája van Melonival – írja a Politico. Miközben az Európai Unió intézményei és megfigyelői egyre többet figyelmeztetnek az olasz médiahelyzet egészségére, az olasz miniszterelnök kitart álláspontja mellett, miszerint nincs probléma a sajtószabadsággal. Ehelyett azt állítja, hogy
azok az újságírók, akik média elnyomásról beszélnek, manipulálják az igazságot.
Mindkét fél vitatkozik az Európai Bizottság éves jogállamisági jelentésén, amely szerint az ország független médiája veszélyben van. A jelentés közzététele után Meloni egy levelet küldött Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, amelyben azt állította, hogy az ő csapata „álhíreknek” dőlt be.
Később az olasz vezető a jelentés kritikus megjegyzéseit három baloldali napilapra hárította, amelyek „érdekeltek” voltak és manipulálták a Bizottság megállapításait.
Az olasz jobboldali újságok követték a példáját, és közzétettek egy listát az úgynevezett „Meloni-ellenes” újságírókról.
Ezt is ajánljuk a témában
Az olasz lap szerint a politikus olyan lépést tett, amely nemcsak az olasz sportolók védelmére irányul, hanem a kormány politikai stratégiájának is szerves része.
A sajtószabadsággal foglalkozó szervezetek elítélték a kormányközeli média által terjesztett félretájékoztatási kampányokat, és hangsúlyozták annak veszélyét, hogy listákat készítenek a kormányellenes újságírókról.
Mind Meloni, mind Antonio Tajani külügyminiszter többször is tagadták, hogy a kormány aláásná a sajtószabadságot.
Tajani, akinek Forza pártja mind az olasz kormánykoalíció tagja, mind Von der Leyen Európai Néppártjának tagja, azt állította, hogy Olaszországban nem sértik a sajtószabadságot, mivel „mindenki azt mond, amit akar”.
Az előző hónapban az olasz állami műsorszolgáltató, a RAI újságírói sztrájkba léptek, hogy tiltakozzanak az ellen, amit szakszervezetük „fojtogató ellenőrzésnek” nevezett a kormány részéről. A szakszervezet azt állította, hogy Meloni kormánya megpróbálja a RAI-t a kormány szócsövévé alakítani. A RAI és a kormány egyaránt tagadta a vádakat.
Idén Olaszország öt helyet esett vissza a Riporterek Határok Nélkül éves Világ Sajtószabadsági jelentésében, így a 46. helyre került. Európában csak Lengyelország, Magyarország, Málta, Albánia és Görögország szerepelt alacsonyabban.
A médiafigyelő csoportok arra szólították fel az Európai Bizottságot, hogy fokozza erőfeszítéseit és erősítse meg szerepét a sajtószabadság védelmében Európában. Júliusban egy közös levélben 26 szervezet kérte a Bizottság elnökét, hogy biztosítsa, hogy a sajtószabadság, az újságírók védelme és a közérdekű újságíráshoz való hozzáférés magas politikai prioritás maradjon számára. Úgy tűnik azonban, hogy ezek a prioritások nem szerepelnek Von der Leyen teendőinek listájának élén. Júniusban lassítani próbálta a Bizottság Olaszországot bíráló jogállamisági jelentését, miközben Róma támogatását kereste az Európai Bizottság elnöki második ciklusához, ami nagy felháborodást váltott ki a sajtószervezetek körében.