Hajtóvadászat indul egy farkas ellen, mert megölte Von der Leyen póniját
Az Európai Bizottság elnöke közölte is: felülvizsgáltatná a farkasok védettségére vonatkozó szabályokat.
A Bizottság elnöke még mindig küzd a farkasok ellen.
Nyitókép: Daniel Zuppinger / AFP
Az Európai Unióban egyre hevesebb vita bontakozik ki a farkasok védelméről, miután az elmúlt években jelentősen megnőtt a farkasállomány – számol be a Politico. Míg 2000-ben Németországban mindössze egy farkasfalka élt, addig 2022-re már közel 200-ra nőtt a számuk.
Az ügy különösen nagy figyelmet kapott, amikor egy farkas megölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének póniját, ami azonnal politikai kérdéssé változtatta a témát.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság elnöke közölte is: felülvizsgáltatná a farkasok védettségére vonatkozó szabályokat.
Von der Leyen most arra törekszik, hogy csökkentse a farkasok védettségi szintjét az Európai Unióban, mivel a megnövekedett farkasállomány komoly problémát okoz a mezőgazdaságban, különösen a haszonállatok, például juhok és kecskék körében.
A javaslat az lenne, hogy a farkasok védettségét „szigorúan védettről” „védett” szintre csökkentsék, ami könnyebbé tenné a vadászatukat. A terv azonban komoly ellenállásba ütközik, különösen a környezetvédők és a vidéki lakosság körében, akik továbbra is szeretnék fenntartani a jelenlegi szigorú védelmet.
2023-ban az Európai Bizottság egy átfogó tanulmányt tett közzé az EU területén élő farkasokról, amely
becslése szerint összesen 20 356 farkas él az EU területén, és ezek közül a legtöbb, legalább 3 300 példány Olaszországban található.
Az Európai Bizottság december 2-án, Strasbourgban esedékes „Berni egyezmény az európai vadon élő állatok és növények védelméről” ülésére próbálja összegyűjteni a szükséges támogatást a változtatáshoz. Ez az ülés kulcsfontosságú lehet, mivel ha a bizottság nem tudja itt keresztülvinni a javaslatot, akkor hosszú időre elhalaszthatja a kérdést.
A farkasok elleni harag főként a haszonállatokra gyakorolt hatásuk miatt alakult ki, nem pedig az emberek elleni támadások miatt, amelyek rendkívül ritkák.
Az agrárminisztériumok és környezetvédelmi minisztériumok közötti konfliktus, valamint a bírósági döntések tovább bonyolítják a helyzetet, így a farkasok védelmének kérdése az idei ősz egyik legvitatottabb témájává válhat Európában.
Ezt is ajánljuk a témában
Súlyos veszélyben van a nyugati világrend tágabb értelemben vett biztonsága – a nyugati politikai elit mégsem lép fel a békés rendezésért. Dornfeld László írása.