Nyitókép: X-fotó
Nem mindennapi orvosi bravúrról érkezett hír a napokban: most először ültettek be egy páciens mellkasába mechanikus szívet, amely ugyanazt a technológiát használja, mint a nagysebességű vasútvonalak.
A BiVACOR által gyártott szerkezet sokak életét mentheti meg a jövőben
– húzta alá a beültetést végző Texasi Szívintézet közleményében.
A szóban forgó szív egy titánból készült, egyetlen mozgó alkatrésszel rendelkező, biventrikuláris forgó vérpumpa, amely egy mágnesesen lebegő rotor segítségével pumpálja a vért, és ezáltal helyettesíteni tudja a meghibásodott létfontosságú szerv mindkét kamráját – ismertették.
Hozzátették, nem véletlen, hogy a transzplantációról sokaknak a 2008-as Vasember című kasszasiker jutott eszébe, hiszen a filmben is csak úgy tudták megmenteni Tony Stark életét, miután egy tüzérségi lövedék átszúrta a szívét, hogy egy különleges mellvértet kellett viselnie, mely nem engedte, hogy az megálljon. Ezt később egy úgy nevezett Arc Reactorral bővítették ki, amely gyakorlatilag egy műszívnek felel meg – idézték fel a kommünikében.
Több mint tízéves munka eredménye ért be
A BiVACOR egyébként már több mint tíz éve dolgozik ezen az eszközön. Beszámolójuk szerint a mágnesesen lebegtetett rotor használatának legnagyobb előnye a készülék vérkeringtető funkciójának működtetéséhez az az, hogy nincs igazán súrlódás, amely káros lenne ezekre a szerkezetekre nézve. Közben
a tudósok továbbra is keresik a módját, hogyan lehetne még tovább növelni a hatását.
Bár a készülék korántsem az első műszív – az első sikeres beültetés 1969-ben történt –, de ez az első olyan szerkezet, amely a mágneses felhajtómű-technológia ezen újszerű technológiájával működik – magyarázták.