Aggódnak a brüsszeli elemzők Trump újabb elnöksége miatt
Felerősödhet a további protekcionizmus a hatalmi blokkok között.
Évek óta kormányozhatatlan a balkáni ország.
Nyitókép: Nikolay DOYCHINOV / AFP
Három év alatt már a hetedik előrehozott választását tartja Bulgária. 2020-ban a korrupció ellenes tüntetések sikeresen megbuktatták a jobb-közép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt vezette kormányt, és azóta politikai válság sújtja az országot.
Hat választást követően csak kétszer sikerült kormányt alakítani, de azok sem tartottak sokáig.
Brüsszelben egyre nagyobb az aggodalom a bolgár politikai instabilitás miatt, mivel az megzavarhat számos, az Európai Unióval folyamatban lévő tárgyalást – írja az Euronews.
Bulgária egyik kulcsfontosságú kérdése az euróövezethez való csatlakozás. Szófia reméli, hogy 2025-ben csatlakozhat a közös valutához, de az elmúlt évek politikai nehézségei miatt ez nem valószínű.
„A terv az volt, hogy Bulgária 2025. január 1-jén csatlakozik az euróövezethez. Ez most illúziónak tűnik. Az Európai Bizottság által benyújtott jelentés nem volt pozitív”
– magyarázta az Euronewsnak Dimitar Bechev, a Carnegie Europe agytröszt vezető munkatársa.
Bulgáriának gondot okozhat a COVID-19 világjárványt követő európai helyreállítási terv részeként számára elkülönített pénzeszközök megszerzése is. A kifizetésekhez feladatok tartoznak, amelyeket a kormányoknak teljesíteniük kell.
A populista jobboldali ITN párt hétfőn visszaadta a harmadik kormányalakítási mandátumot Rumen Radev bolgár elnöknek, miután a koalíciós tárgyalások kudarcot vallottak, és ezzel újabb előrehozott választásokat kezdeményeztek.
Ezt is ajánljuk a témában
Felerősödhet a további protekcionizmus a hatalmi blokkok között.