Durva zavargások, elmenekült kormányfő: mi folyik Bangladesben?
Bangladest a káosz uralja, a hatalmat az iszlamisták vehetik át.
Hétfőn lemondott és elhagyta az országot Banglades 15 éve regnáló miniszterelnöke, Sheikh Hasina.
Nyitókép: Syed Mahamudur Rahman / Getty Images
Mint megírtuk: hétfőn lemondott és elhagyta az országot Banglades 15 éve regnáló miniszterelnöke, Sheikh Hasina. Hasina egy helikopterrel menekült Indiába egy delhi légibázisra – a tüntetők üdvrivalgásai közepette. Ám sajtóértesülések szerint hamarosan továbbállhat – akár Nagy-Britanniába, ahol unokahúga, Tulip Siddiq a brit választásokat nemrég megnyerő Munkáspárt színeiben parlamenti képviselő és pénzügyminisztériumi államtitkár.
A történtek után a Nobel-békedíjjal kitüntetett Muhammad Junuszt kérték fel egy ideiglenes kormány megalakítására
– írja az Aljazeera.
Ezt is ajánljuk a témában
Bangladest a káosz uralja, a hatalmat az iszlamisták vehetik át.
A bejelentést Joynal Abedin, az elnök sajtótitkára tette. Abedin azt is elmondta: a Junusz vezette kormány többi tagjáról is hamarosan döntenek majd a politikai pártokkal és más érdekelt felekkel folytatott megbeszélések után.
A diáktüntetések vezetői, az ország három hadosztályának főnökei, a civilek, valamint néhány cégvezető több mint ötórás megbeszélést folytattak a köztársasági elnökkel, hogy közösen döntsenek a kormányfő személyéről.
A Nobel-békedíjas Mohamed Junusz közgazdász azzal tett szert nemzetközi hírnévre, hogy forradalmi módon alkalmazta a mikrohitel rendszerét (amikor kis kölcsönöket adnak olyan vállalkozóknak, akik túl szegények a hagyományos banki kölcsönökhöz), amivel millióknak segített megmenekülni a szegénységtől.
Ezt is ajánljuk a témában
Pénzügyi visszaélésekkel vádolták meg Muhammad Junuszt, a szegények bankjának létrehozóját. A norvég hatóságok vádjait alaptalannak és koholmánynak nevezte a Grameen Bank, illetve a bangladesi pénzügyminiszter, A. M. A. Muhith is megvédte a Nobel-békedíjast.