Megjelent az afrikai majomhimlő keményebb változata Európában is – nem találná ki, melyik országban diagnosztizálták
Ráadásul a súlyosabb variáns jutott be a kontinensre Afrikából, amely minden tizedik fertőzöttel végezhet.
A 12-17 éves kor közöttiekre szeretné kiterjeszteni az oltási programot a gyártó.
Nyitókép: SERGII IAREMENKO / AFP
A Bavarian Nordic, az egyetlen majomhimlő elleni vakcina gyártója, kérvényt nyújtott be az Európai Unióhoz, hogy a védőoltás engedélyét kiterjesszék a 12 és 17 év közötti serdülőkre – írta meg a Politico.
Erre azért van szükség, mert egy halálosabb vírusváltozat gyorsan terjed Afrikában, főként a fiatal gyermekek körében.
A dán gyógyszergyártó cég új adatokat nyújtott be az Európai Gyógyszerügynökséghez, amelyek egy amerikai vizsgálat eredményein alapulnak, és azt mutatják, hogy a vakcina hatékonysága és mellékhatásai hasonlóak mind a serdülők, mind a felnőttek körében.
Ezt is ajánljuk a témában
Ráadásul a súlyosabb variáns jutott be a kontinensre Afrikából, amely minden tizedik fertőzöttel végezhet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a héten globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, mivel a majomhimlő vírus gyorsan terjed a Kongói Demokratikus Köztársaságban és a szomszédos országokban.
Az új, halálosabb törzs, amelyet Clade I-nek neveznek, aránytalanul nagy mértékben érinti a gyermekeket, különösen az 5 év alattiakat. A WHO jelentése szerint a fertőzöttek 39 százaléka, míg a halálesetek 62 százaléka ebben a korosztályban történt.
Eközben a Bavarian Nordic bejelentette, hogy még idén egy újabb vizsgálatot tervez gyermekek körében a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Ugandában. Ez az intézkedés még sürgetőbbé vált, mivel az afrikai betegségellenőrző ügynökség 10 millió adag vakcinát kért, míg az EU eddig mindössze 215 000 adagot ajánlott fel a korábbi, 2022-ben bejelentett járvány során beszerzett 2 millió dózisból.
A vakcina kiterjesztett engedélyezése kulcsfontosságú lehet a gyermekek és serdülők védelmében, különösen Afrikában, ahol a járvány a legnagyobb veszélyt jelenti a fiatalabb korosztály számára.
Ezt is ajánljuk a témában
A majomhimlő először 1970-ben jelent meg emberi megbetegedésként.