A Kaukázus erősítheti Magyarország energiafüggetlenségét
Ha az ukránok elzárják az energiaimportot, mit tehetünk? Szakértőt kérdeztünk Magyarország szerepéről Európa energiaellátásának összekapcsolásában.
Miközben a magyar kormány mindent megtesz az energiafüggetlenség biztosításáért, az Európai Bizottság nem elégedett, mert az új szerződések nem biztosítják eléggé az Európai Unió jogait, valamint Magyarország és Románia kötelezettségeit.
Nyitókép: AFP/Urs Flueeler
Az Európai Bizottság kétségeit fejezte ki a Románia, Magyarország, Azerbajdzsán és Grúzia kormányai között aláírt megállapodással kapcsolatban, amely a Fekete-tenger alatt húzódó energetikai távvezeték megépítését célozza – számolnak be a hírről a román lapok, például az Evenimentul Zilei.
A román kormány információi szerint a Bizottság úgy látja,
a szerződés vélhetően nem felel meg az európai jogszabályoknak, mert nem tartalmaz olyan rendelkezéseket, amelyek biztosítják, hogy az Európai Unió joga, valamint Magyarország és Románia uniós tagságából eredő kötelezettségei elsőbbséget élvezzenek a megállapodásban foglaltakhoz képest.
Az időzítés aligha véletlen, hiszen Ukrajna minden eddiginél keményebben próbálja veszélyeztetni Magyarország energiabiztonságát, a Mandiner által megkérdezett szakértő pedig rámutatott, az Azerbajdzsán, Grúzia, Románia és Bulgária részvételével megvalósuló kezdeményezés célja a megújuló energia átadása Közép- és Kelet-Európának.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha az ukránok elzárják az energiaimportot, mit tehetünk? Szakértőt kérdeztünk Magyarország szerepéről Európa energiaellátásának összekapcsolásában.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.