Zöld tervgazdaság az Európai Központi Banktól
Önkényesen hozná előnyös helyzetbe az EKB a zöldnek minősített cégeket a hitelhez jutásnál.
Ledózerólnak egy szászországi falut, mert kell a hely a szénbányának.
Nyitókép: ROBERT MICHAEL / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
A helyiek tiltakozása, valamint Németország zöld irányváltása ellenére a szászországi Mühlrose a szénbányászat áldozatává válik – számolt be a Világgazdaság.
A falu 200 lakójának el kell költöznie, mert a szénfejtés eléri Mühlrose területét is: a házakat ledózerolják, a települést pedig elnyeli a bánya.
A falu a Cseh Köztársaság, Lengyelország és az egykori Kelet-Németország találkozásánál fekszik, amely valamikor a kommunista országok szénbányászati központja volt. Mivel Németország bezárta atomerőműveit, és a háború miatt nem jön orosz gáz, ezért az ország visszatért a barnaszénhez.
Mühlrose így közvetlenül az orosz-ukrán háború és a zöld program vesztesévé vált: a LEAG áramtermelő vállalat külszíni fejtése miatt a falu épületeinek kétharmadát már el is bontották.
„Ez hihetetlen. Miközben mindenki az energetikai átállásról beszél, lebontanak egy falut a szénért”
– mondta Jadwiga Mahling helyi protestáns lelkész.
A falusiak már egy ideje maguktól megkezdték az elvándorlást. „A lakosok egyszerűen nem bírták, hogy naponta kell ablakot pucolniuk” – hangsúlyozta Robert Sprejz polgármester. A LEAG tervei szerint az év végéig birtokba veheti az összes földterületet, és 2029-ben megkezdik a kitermelést az egykori falu területén, ami így több évszázad után eltűnik a föld színéről.
Ezt is ajánljuk a témában
Önkényesen hozná előnyös helyzetbe az EKB a zöldnek minősített cégeket a hitelhez jutásnál.