Amerikai választás: egy településen már lezárták a szavazást
Minden választáson kiemelt figyelem kíséri a new hampshire-i település voksolását.
Aprónak tűnő, de a kistelepülések szempontjából súlyos koncepciót tárgyal az óvodák és napközik kapcsán a szlovák oktatási minisztérium – egyelőre szűk körben. A jelenlegi formájában ez lehet a magyar falvak egy részének a halálos ítélete is.
Nyitóképen: A 2021-ben átadott királyhelmeci óvoda. Kérdéses, hogyan tudja fenntartani a szegény régió az új tervezet alapján. Fotó: MTI / Vajda János
„A hagyományokra, a szép magyar beszédre és a magyar népi kultúrára építettük fel a nevelési tervet” – jelentette ki Nádszeg nagyközség magyar óvodájának vezetője egy interjúban, és azt is büszkén újságolta, hogy harminchárom gyermek kezdi meg náluk az óvodát a jövő tanévben. Szép számokkal dicsekedhetnek a komáromi magyar óvodák is. Igaz, az adatok nem véglegesek, hiszen május végén a magyar nyelven működő intézmények szinte lasszóval próbálták megfogni a beiratkozási határidőt elmulasztó magyar anyanyelvű családok gyermekeit.
A közösség jól felfogott érdekében eddig is ezt tették, de már nemcsak asszimilációs, hanem napi pénzügyi veszteség is minden kimaradt gyermek. Ugyanis ahogy Őry Péter, a dunaszerdahelyi járásbeli Csallóközcsütörtök polgármestere felhívja a figyelmet, a szlovák oktatási minisztérium új tervet tett le az asztalra. A finanszírozási rendszer eddig nem normatívaalapú volt, hanem a helyben befizetett iparűzési és személyi jövedelemadótól függött, annak a 70 százaléka maradt a településnél. Egyfelől ezt az arányt akarják csökkenteni 50,1 százalékra, másfelől a képletből ki akarják venni az óvodák és napközik működési keretét, ami helyett a gyermeklétszám alapján adnának fejpénzt a településeknek.