Megszólalt a Fehér Ház: Bidennek rossz estéje volt
Trumpra 49 százalék, Bidenre 43 százalék szavazna jelenleg Amerikában.
Egyre erősödnek azok a hangok, amelyek szerint Joe Bidennek nem kéne folytatnia a politizálást.
Nyitókép: Jim Watson/AFP
Komoly az aggodalom a Demokrata Pártban, miután az első elnökválasztási vitában Joe Biden csúnyán alulmaradt kihívójával, Donald Trumppal szemben. Az amerikai elnök a vita során sokszor artikulálatlanul, motyogva beszélt, amely felerősítette azokat a félelmeket, hogy már nincs abban az egészségi állapotban, hogy elvezesse az USA-t.
Ezt is ajánljuk a témában
Trumpra 49 százalék, Bidenre 43 százalék szavazna jelenleg Amerikában.
Hasonlóan gondolkodnak a biztonságpolitikai szakértők is: Horváth József biztonságpolitikai szakértő a Magyar Nemzetnek elmondta, amennyiben a világ egyik legerősebb katonai és gazdasági hatalma élén egy olyan ember áll, aki a nap 24 órájában nem képes felelős döntéseket hozni, adott esetben háborúról, békéről, atomfegyver bevetéséről, akkor ez kockázati tényezővé válik és nem megoldássá. Az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója úgy látja, a vita alapján
Biden fizikailag sem képes már ellátni a feladatát.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre nagyobb port kavar az amerikai elnök egészségi állapota, azonban kérdéses, hogy a párt számol-e más jelöltekkel is.
Mint mondta, az idősebbek emlékezhetnek rá, hogy korábban egy hanyatló birodalom, a Szovjetunió esetében lehetett hasonlót látni, jelenleg pedig az Egyesült Államokban a fiatalság és az erő nimbuszát teszik tönkre,
márpedig ha az amerikai társadalom beletörődik ebbe, akkor óhatatlanul elveszti gazdasági és politikai vezető pozícióját”
– tette hozzá.
A szakértő feltette a kérdést: amikor valaki ilyen fizikális és mentális állapotban van, mi történik, ha hajnali kettőkor felkeltik, hogy az ukrán–orosz háborúban fordulat állt be?
Kis-Benedek József, nyugállományú ezredes, az NKE oktatója a lapnak kijelentette, a biztonságpolitikai kockázattal kapcsolatos helyzetet akkor lehet megbeszélni, ha már pontosan tudjuk, hogy ki lesz a jelölt, leginkább pedig a választások után, amikor már tudjuk, hogy ki az új elnök. A biztonságpolitikai szakértő jelenleg nem lát ilyen kockázatot, mivel az elnöki adminisztráció is teszi a dolgát 2025. január 20-ig, ameddig Joe Biden az elnök.
A szakértő megjegyezte, egyelőre az sem biztos, hogy kit fognak jelölni, ez augusztus végén derül majd ki, amikor megkérdezik majd Trumptól és Bidentől, hogy vállalják-e az elnökjelölti megméretést, mert míg Trumpnál egyértelmű, hogy vállalja ezt, Biden részéről azonban ez még nem teljesen világos.
Ezt is ajánljuk a témában
A regisztrált szavazók mintegy 72 százaléka úgy gondolja, Biden elnökben nincs meg a kognitív képesség ahhoz, hogy elnök legyen.