Lengyel belharc Magyarország védelmében: Donald Tusk alaposan megkapta a magáét
Az Európai Bizottság cinikusan használja a jogállamiság fogalmát.
Meglehetősen meredek magyarázatot adott Maciej Kisilowski Fico és Trump merényletére.
Nyitókép: JANEK SKARZYNSKI / AFP
Ha a tekintélyelvű politikusok felelősségre vonás nélkül megússzák tetteiket, az csak fokozza a politikai erőszakot. A liberális demokráciáknak időben kell lépniük, hogy megakadályozzák a populisták visszatérését és a társadalmi feszültségek növekedését – hangsúlyozza Maciej Kisilowski, a CEU tanársegéde, írta meg a Project Syndicate.
Példaként említi Robert Fico és Donald Trump esetét, ahol az erőszakos cselekedetek nem csillapították a politikai feszültségeket, sőt, inkább gerjesztették azokat. Szlovákiában Fico mentelmi jogának fenntartása lehetővé tette számára, hogy visszatérjen a hatalomba, míg az USA-ban Trump ellen indított vizsgálatok elakadása csak fokozta a társadalmi megosztottságot.
Az erőszak és a politikai zűrzavar nem az autokraták bírálata miatt robban ki, hanem mert a demokráciák nem állítják őket időben bíróság elé.
– állítja.
Ezzel szemben példaként hozza Franciaországban Jacques Chirac és Nicolas Sarkozy, Brazíliában Jair Bolsonaro, valamint Lengyelországban a jelenlegi helyzetet: a gyors és határozott jogi lépések csökkenthetik a feszültségeket. Lengyelországban Donald Tusk kormánya nem habozott eljárást indítani a korábbi kormánypárt, a PiS kulcsfigurái ellen, ami bizonyítja, hogy
a korrupció és a tekintélyelvűség elleni küzdelem hatékony lehet.
Tusk hangsúlyozta, hogy a megbékélés nem lehetséges elszámoltatás nélkül. Az új főügyész pedig azonnal intézkedett, hogy eljárást indítson a PiS vezetői ellen, ezzel példát mutatva arra, hogy a demokrácia védelme és a jogállamiság helyreállítása érdekében az igazságszolgáltatásnak időben és határozottan kell fellépnie.