Merkel: Elképzelhető olyan forgatókönyv, hogy Ukrajna nem marad fent
Az egykori német kancellár úgy látja, Trump támogatása nélkül Ukrajna elveszik.
Minden, Oroszország felől érkező lehetséges fenyegetés ellen fel akar készülni a katonai szövetség.
Nyitókép: Robert Michael / DPA / AFP
A NATO annak érdekében, hogy felkészüljön az Oroszország felől érkező lehetséges fenyegetésekre, további 35-50 dandár létrehozását tervezi – állították katonai források a Reutersnek. Egy dandárban 3-7000 fő szolgál, ami azt jelenti, hogy 105-350 ezer új katonával számol a védelmi szövetség az új terv keretén belül.
Várhatóan a héten Washingtonban, a szövetség 75. évfordulója alkalmából rendezett csúcstalálkozón kerül a terv részletes megvitatásra. A Reutersnek névtelenül nyilatkozó forrás szerint „a lég- és rakétavédelem, a nagy hatótávolságú fegyverek [beszerzése], a logisztika, valamint a nagy szárazföldi manőverező alakulatok [megszervezése] a legfőbb prioritásaink közé tartoznak”.
A gond azonban a kivitelezéssel van, az ugyanis nem világos, hogy emberállományt honnan tudnának szerezni a NATO-szövetségesek.
A lap szerint a csapatokat átcsoportosíthatják a fegyveres erők más részeiből, további katonákat toborozhatnak, vagy a NATO-tagok a két megközelítés keveréke mellett is dönthetnek.
A NATO katonai szakértői a légvédelem egy másik jelentős hiányosságát is azonosították, mivel az ukrajnai háború bebizonyította, hogy ezek a rendszerek mennyire fontosak a kritikus katonai és polgári infrastruktúra védelmében. Ezek a rendszerek különösen fontosak lennének Németország számára, amely egy Oroszországgal való esetleges konfliktusban fontos logisztikai csomópont és állomáshelynek bizonyulna. Németország 36 Patriot légvédelmi egységgel rendelkezett, amikor a hidegháború idején a NATO frontállamaként működött, és még akkor is a NATO-szövetségesek további támogatására szorult. Ma ez az állomány kilenc Patriot-egységre csökkent, miután a 2022-es orosz invázió óta hármat Ukrajnának adományoztak.