Újra tűzszünetet ajánlott Putyin – mutatjuk a feltételeket!
Az orosz elnök azt követeli, hogy Ukrajna vonuljon ki négy régióból és utasítsa el a NATO-csatlakozást.
Moszkva két feltételt támaszt ahhoz, hogy tűzszünet legyen Ukrajnában, míg a Nyugat Svájcban tart békecsúcsot, de Oroszországot nem hívták meg.
Nyitóképünkön az ukrajnai békecsúcs nyitóülése. Fotó: Keystone/Eda/Pool/Micael Buholz/Anadolu/Anadolu via AFP
Elutasították a nyugati országok Vlagyimir Putyin ajánlatát, amelyet az ukrajnai tűzszünet előfeltételeként határozott meg. Az orosz elnök világossá tette, akkor lesz béke Ukrajnában, ha
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök azt követeli, hogy Ukrajna vonuljon ki négy régióból és utasítsa el a NATO-csatlakozást.
Az orosz elnök bejelentését a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részvételével zajló G7 csúcstalálkozóra időzítette. Putyin azt is kiemelte,
ez a javaslat nem egy ideiglenes tűzszünetről vagy a konfliktus befagyasztásáról szól, hanem a végleges megoldásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak a közösségi oldalán reagált az orosz elnök szavaira.
„Oroszország részéről nincsenek új békejavaslatok. A Putyin-szerű entitás csak a szokásos agresszorkészletet hangoztatta, amiről már sokszor lehetett hallani. Ennek tartalma meglehetősen konkrét, erősen sérti a nemzetközi jogot, és ékesszólóan jelzi, hogy a jelenlegi orosz vezetés képtelen a realitások megfelelő értékelésére” – emelte ki Podoljak.
Andrij Jermak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kabinetfőnöke pedig a Svájcban rendezett ukrajnai békecsúcson erősítette meg a BBC-nek, hogy
nem lesz kompromisszum a függetlenségről, a szuverenitásról vagy a területi integritásról.
Kezdetét vette Svájcban a világ 90 országának részvételével zajló két napos ukrajnai békekonferencia. A találkozó várhatóan kevés eredményt hoz, mivel Oroszország nem lett meghívva, Kína pedig nem vesz részt rajta. Szintén távol maradt Joe Biden amerikai elnök, akit alelnöke, Kamala Harris képviselt, aki beszédét követően el is hagyta a találkozót.
Ezt is ajánljuk a témában
Washington több mint 1,5 milliárd dollár segélyt nyújt Ukrajna energiahálózatának javítására és humanitárius célokra.
Volodimir Zelenszkij elnök a konferencia első napján arról beszélt, a békecsúcson elfogadott cselekvési tervet közlik Oroszországgal is, hogy a második békecsúcson rögzíthessék a háború valódi végét jelentő feltételeket. Zelenszkij hozzátette, hogy minden olyan állam, amely nem képviselteti magát a csúcson, de amelyik tettekben és szavakban ugyanazokat az értékeket vallja, csatlakozhat munkákhoz a Békeformula további szakaszaiban.
A nyugati országok vezetői a svájci csúcson egybehangzóan elutasították Putyin fegyverszüneti ajánlatát.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök propagandának nevezte az orosz elnök tervét, amellyel
gyakorlatilag azt sugallta, hogy Ukrajnának ki kell vonulnia Ukrajnából.
Olaf Scholz német kancellár szintén elutasította az ajánlatot, amelyet diktatórikus ajánlatnak nevezett, míg Rishi Sunak brit miniszterelnök szintén úgy véli, az orosz elnök valójában nem akar a békéről tárgyalni, az Oroszországot fegyverekkel támogató országok pedig a történelem rossz oldalán állnak.