A Mandiner kérdésére Orbán elárulta, mikor vezeti be Magyarország az eurót
A miniszterelnök szombat délelőtt nemzetközi sajtótájékoztatót tartott.
Amíg ilyen magas az infláció, nem is álmodhatnak róla.
Nyitókép: KARL-JOSEF HILDENBRAND / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Kikosarazta az Európai Központi Bank Bulgáriát, miután Szófia felvetette, csatlakozna az euróövezet államaihoz. Bár a balkáni államnak komoly feltételeknek kellene megfelelnie ahhoz, hogy felvegyék az eurót fizetőeszközként használó államok közé, az ország vezetése abban bízott, hogy 2025 közepére már bevezethetik az uniós pénznemet. Az Európai Központi Bank gyorsan reagált Szófia felvetésére és lerázta a balkáni országot, mondván,
nem állnak készen, olyan magas náluk az infláció.
Bulgária annak ellenére akar a valutaövezet 21. tagja lenni, hogy az ország lakosságának nagy része aggódik, hogy az új fizetőeszköz miatt tovább súlyosbodna az inflációs helyzet. Az EKB adatai szerint a bolgár éves infláció 5,1 százalékos volt, ami 1,8 százalékkal magasabb, mint amennyi a csatlakozásnál maximum megengedett. Szakértők arra számítanak, hogy a következő hónapokban fokozatosan csökkenni fog az infláció az uniós államban.
Dimitar Glavcsev miniszterelnök sajtótájékoztatóján elmondta, tudomásul veszi az EKB értékelését.
Még az EP-választás előtt Metodi Metodiev pénzügyminiszter-helyettes abban bízott, hogy Szófia kiegészítő értékelést kap, melynek köszönhetően közelebb kerülhetnek az euró bevezetéséhez. Az uniós voksolás azonban fordulatot hozott, miután megerősödött és három EP-képviselőt küld a parlamentbe a radikális jobboldali, az euró bevezetését egyáltalán nem támogató Vazrazhdane párt, amelynek politikusai szerint az euró bevezetése tönkretenné az állam gazdaságát.