Nyitókép: Takayuki Fuchigami / AFP
Donald Trumpé az idei év legnagyobb figyelemmel kísért ügye az amerikai Legfelsőbb Bíróság előtt. Az ügy lényege, hogy jogosan hivatkozhat-e immunitásra a volt elnök azok a vádak ellen, amelyek szerint megkérdőjelezte a szövetségi választási eredményeket. Ez az egyik legnehezebben értelmezhető jelentőségű ügy napjainkban – írja a CNN.
Trump teljes immunitást követel, de megvan az esélye, hogy vádat emelnek ellene a novemberi választás előtt.
A kérdés, hogy mi lesz Trump válasza az ügyész, Jack Smith vádjaira, a volt elnök 2020-as választásokkal kapcsolatban tett megnyilvánulásaira, beleértve a január 6-i cselekedeteit. A bíróság döntése más Trump elleni bűnvádi ügyekre is hatással lehet.
A Legfelsőbb Bíróság döntését a hónap végéig várják.
Néhány lehetséges forgatókönyvet a CNN már most bemutat:
- Trump veszít: nem élvez immunitást
A legegyszerűbb kimenetel az lenne, ha a Legfelsőbb Bíróság úgy döntene, az egykori elnökök nem élhet a büntetőjogi immunitással. Ez a döntés lehetővé tenné Trump büntetőügyei tárgyalásainak szinte azonnali megkezdését.
A bírák tágabban is értelmezhetik, a hivatalos cselekmények körét, amelyre az elnöki immunitás vonatkozik. Trump az érvelésének nagy részét a Nixon v. Fitzgerald 1982-es döntésre alapozta,
amelyben a Legfelsőbb Bíróság úgy határozott, hogy az elnökök „abszolút immunitást” élveznek polgári peres eljárásokban.
Trump azt állítja, hogy az a polgári immunitás, amit a Legfelsőbb Bíróság biztosított a volt elnöknek a Fitzgerald-ügyben, vonatkozhat más (egykori) elnök büntetőeljárásaira is. Ha a bíróság elfogadná ezt az álláspontot, az nem zárna le teljesen az ügyet, de komolyan késleltethetné a tárgyalást. Emellett felerősödne egy másik vita: Trump választás utáni tevékenységei hivatalosnak, magánjellegűnek tekinthetők?
- Úgy veszít Trump, hogy közben győz
Függetlenül attól, hogy a Legfelsőbb Bíróság többsége hogyan dönt a hivatalos tevékenység immunitásáról, a Trump elleni vádak egy részének így is előre kellene haladniuk, hiszen néhány cselekedete magánjellegű volt, olyanok, amelyeket jelöltként vagy állampolgárként tett, és nem elnökként tett.