Nyitókép: Terry Reintke a Zöldek választási eseményén a berlini Columbiahalle-ban 2024. június 9-én / fotó: Christoph Soeder / dpa Picture-Alliance via AFP
Az Európai Parlament Zöldek frakciójának új vezetése jelezte: támogatnák Ursula von der Leyent, hogy újra ő legyen az Európai Bizottság elnöke, ha világos ígéretet kapnak a zöld megállapodás (Green Deal) gyakorlatba való átültetésére.
A Zöldek Terry Reintke német európai parlamenti képviselőt és Bas Eickhout holland parlamenti képviselőt választották meg EP-frakciójuk élére – a két új vezető azonnal üzent az EP legnagyobb képviselőcsoportnak, a jobbközép Európai Néppártnak (EPP), hogy
hajlandóak vele az elmúlt évek gyakorlatához hasonlóan együttműködni, de ragaszkodnak ahhoz, hogy a zöld átállás programja előrehaladjon.
Ennek érdekében arra szólították fel az EPP-t, hogy tisztázza álláspontját a Green Deal-ről – írja az Euronews.
„Az EPP teljesen megosztott a zöld megállapodás ügyében. Teljesen eltérő nézeteket kommunikálnak” – nyilatkozta Terry Reintke az uniós portálnak, amely cikkében megjegyzi: az EPP-nek még azelőtt világos álláspontot kell kialakítani, hogy a „koalíciós" tárgyalások megindulnak az EP-frakciók tárgyalói között.
Ursula von der Leyennek támogatókra van szüksége az bizottsági elnöki poszt újbóli elnyeréséhez,
az eddigi status quo járható út lehet: a néppárti szavazatok mellett a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal való együttműködés. Ugyanakkor a Zöldek szavazatai is lehetnek a mérleg nyelve, de akár a jobboldali frakciók voksai is számíthatnak, ha az első verzió valamilyen okból nem valósulhat meg.
A Zöldek azonban a zöld megállapodás mellett még egy feltételt szabnának: ha velük számol az EPP, akkor ezzel párhuzamosan nem szövetkezhet az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) és az Identitás és Demokrácia (ID) jobboldali csoportokkal.
A Zöldek jelezték azt is, hogy
az EPP mellett más képviselőcsoportokkal is elkezdték a puhatolózó tárgyalásokat,
és a szocialisták kifejezetten szeretnék, ha az EPP és a liberálisok a Zöldeket is bevonnák a „koalíciós többségbe", ugyanakkor belépésük esetén már nemcsak szóbeli, de írásban lefektetett „koalíciós" megállapodást szeretnének kötni a szövetségesekkel.