Szintet lépett a NATO-s országok fegyverkezése: két Magyarországhoz közeli tagállam is F16-osokkal erősít

Az egyik országban három évtizede nem volt példa a légierő fejlesztésére.

A bolgár elnök szerint megfontolják Szerbia támogatását az EU-ba lépéshez.
Nyitókép:Filip Stevanovic /AFP
A szerbiai a bolgár kisebbség helyzete miatt, a bolgár elnök, Rumen Radev arra utalt, hogy Szófia újraértékelheti Szerbia EU-csatlakozásának támogatását.
„A fő kritérium, amely alapján megítéljük és támogatjuk a nyugat-balkáni országok előrehaladását, pontosan a honfitársaink helyzete minden országban – gazdasági és társadalmi fejlődési feltételeik és, mindenekelőtt, nemzeti identitásuk, nyelvük, kultúrájuk és történelmi emlékezetük védelmének képessége,” – magyarázta Radev.
Három évvel ezelőtt, egy sokat kritizált lépésben, Bulgária megvétózta Észak-Macedónia EU-csatlakozási folyamatát, azzal vádolva a szkopjei kormányt, hogy gyűlöletet terjeszt a bolgárokkal ellen.
Radev elnöki mandátuma 2027-ben jár le, amely után a politikai szakértők azt jósolják, hogy jelentős szereplővé válik a bolgár parlamentben.
„Továbbra is személyesen elkötelezett leszek, valamint Iliana Yotova alelnök is, hogy a bolgár intézmények aktívan dolgozzanak egy összehangolt és világos nemzeti álláspont és politika kialakításán, hogy támogassák minden külföldön élő bolgár honfitársunkat. Továbbra is aktívan fogok dolgozni a szerb állami vezetéssel, hogy megoldjuk a nyugati külvárosokban élő honfitársaink problémáit” – mondta Radev.
Szerdán az elnök a legmagasabb állami kitüntetést, a Stara Planina-rendet adományozta Ivan Nikolovnak, a szerbiai Bosilegrad Kulturális Információs Központ elnökének és a szerbiai bolgár kisebbség egyik legaktívabb képviselőjének.
A ceremónia során Nikolov elmondta, hogy a belgrádi hatóságok elnyomást alkalmaznak a bolgár kisebbséggel szemben. Felhívta a figyelmet a nagyobb szolidaritásra és „egy még határozottabb és következetesebb bolgár álláspontra a bolgár kisebbség védelmében, nem csak Belgrádban és Brüsszelben, hanem Szófiában is.”
A bolgár elnök rámutatott, hogy Bulgária a nyugat-balkáni országok EU-csatlakozásának kulcsfontosságú mozgatórugója volt „mert tisztában vagyunk azzal, hogy mennyire fontos ez az integráció a régió biztonsága, stabilitása és fenntartható gazdasági fejlődése szempontjából, de szilárdan kitartunk azon az elven, hogy saját érdemeink alapján történjen ez az integrációs folyamat, hogy fenntartható és visszafordíthatatlan legyen.”
Decemberben 17 bolgár EP-képviselő közül 12, minden politikai csoportból, kivéve az ötöt az oroszbarát Bolgár Szocialista Pártból, nyílt levélben figyelmeztették az EU intézményeit a „bolgár kisebbség szerbiai jogainak megsértéséről és gyűlöletkeltésről.” A levelet az Európai Parlamentnek, az Európai Bizottságnak, az Európai Tanácsnak, az Európa Tanácsnak és a nagyköveteknek címezték, közvetlenül az EU-Nyugat-Balkán találkozó előtt.