Kimutatta a foga fehérjét az IMF vezérigazgatója: egyáltalán nem növelné az európai gazdák támogatását
„Adni könnyű, támogatást visszavonni viszont nehéz” – jelentette ki Kristalina Georgieva.
Nincs új a nap alatt. Az IMF továbbra is azt a már bizonyítottan elhibázott washingtoni-konszenzusra épülő gazdaságpolitikát (privatizáció, dereguláció, liberalizáció) várná el hazánktól, amely egyszer már a összeomlás szélére sodorta a magyar gazdaságot.
Nyitókép: Samuel Corum/Bloomberg via Getty Images
Közzétette az Nemzetközi Valutaalap (IMF) a Magyarországról szóló éves felülvizsgálatát. Túl sok meglepetést nem tartalmaz az IMF dokumentuma.
A nemzetközi szervezet azt még ugyan elismeri, hogy a magyar gazdaság túl van a nehezén, és megkezdte a kilábalást az elmúlt évek nehézségeiből. Ezután azonban gyorsan rá is térnek a liberális gazdaságpolitkai mantráinak felsorolására.
Az IMF például kifogásolja, hogy túl magas a nemzetgazdaságilag kulcsfontosságú ágazatokban az állami tulajdon, mivel szerintük ez rontja a „valódi versenyt”. Az IMF szerint a magyar államnak „megfelelő válaszokat” kell adnia ezekre a kihívásokra. Ami az IMF-et ismerve nem lenne más, mint a privatizáció.
A valutaalap a magyar adórendszerrel sincs megelégedve, szerintük ugyanis a magyar gazdaság túlságosan a forgalmi adókra támaszkodik. Az IMF szerint ezen úgy lehetne „segíteni”, ha a kormány emelné a jövedelemadókat, ezen belül bevezetné a többkulcsos adórendszert.
Illetve azt tanácsolja, vezessék be az ingatlanadót.
Az IMF ezeken kívül a vállalatok adóztatását is igazságtalannak tartja, ezzel kapcsolatban azt javasolja a szervezet, hogy a kormány szüntesse meg a vállalati különadókat, valamint tegye „igazságosabbá” a vállalatok adóztatását. Van amire többet költene az IMF a magyar adófizetők pénzéből, ez pedig a „zöld átállás”.
A valutalap a rezsicsökkentést is megszüntetné, indokolásuk szerint ezzel a lépéssel többek között fel lehetne gyorsítani a „zöld átállást”. Az állami kiadásokkal kapcsolatban megfogalmaz javaslatokat a dokumentum, az IMF álláspontja szerint csökkenteni kellene az állami kiadások, ezt például az állami alkalmazottak bérének csökkentésével látják elérhetőnek. Illetve liberalizációt várnának el az oktatás a nyugdíjrendszer és az egészségügy területén is.
Az IMF nincs kibékülve az államilag támogatott hitelekkel sem, szerintük ezeket ki kell vezetni, mivel „torzítják a piaci versenyt”, itt külön megemlítik, hogy vissza kell szorítani a „lakástulajdonlásra vonatkozó ösztönzőket”. Szerintük ugyanis ezzel lehetne csökkenteni az ingatlanárak növekedését.
A Magyar Nemzeti Bankkal úgy ahogy, de elégedettségét fejezte ki az IMF. A szervezet szerint a jegybank monetáris politikája „nagyjából megfelelő” volt. Hozzáteszik, hogy továbbra is szigorú monetáris politikára van szükség. Valamint az is kiemelik, hogy a központi banki autonómia létfontosságú az ár- és pénzügyi stabilitás szempontjából, és megfelelő jogi keretekkel kell védeni.
Látható tehát, hogy nincs új a nap alatt. Az IMF továbbra is azt a már bizonyítottan elhibázott washingtoni-konszenzusra épülő gazdaságpolitikát (privatizáció, dereguláció, liberalizáció) várná el hazánktól, amely egyszer már a összeomlás szélére sodorta a magyar gazdaságot.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Adni könnyű, támogatást visszavonni viszont nehéz” – jelentette ki Kristalina Georgieva.
***