Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
Mark Galeotti szerint az Orosz Föderáció államfője megváltoztatta kormányát, egyesítette az ország védelmi és polgári gazdaságát, hogy állandóan mozgósított állammá váljon.
Nyitókép: SERGEI GUNEYEV / POOL / AFP
Az Orosz Föderáció kormányának átalakítása megmutatta, hogy az Oroszországi Föderáció uralkodója, Vlagyimir Putyin azt tervezi, hogy megváltoztatja az országot, és egy folyamatosan mozgósított, háborús állammá alakítja – ami mélyreható következményekkel jár a világ többi országára nézve is. Mark Galeotti Oroszország-szakértő a Timesnak írt cikkében részletesen foglalkozik a témával – olvasható a unian.ua-n.
Rámutat, hogy a legfontosabb lépés Szergej Sojgu, a régóta hivatalban lévő védelmi miniszter eltávolítása volt, és a helyére Andrej Belousov, egy korábbi miniszterelnök-helyettes került.
„Az új ember végzettsége szerint közgazdász, nem katona, mint elődje, de szervező és tervező, akit azzal bíztak meg, hogy a minisztériumot – és az országot – egy hosszú háborúra készítse fel” – írja Galeotti.
Emlékeztetett arra, hogy első beszédében a Föderációs Tanácsban Belousov azt mondta, két prioritása van: az első a védelmi és a polgári gazdaság teljes integrációja, ami valójában a nemzetgazdaság átállítását jelenti a háború szükségleteihez; a második, hogy a minisztériumot valóban nyitottá kell tenni az innovációra, ami többet jelent, mint több drón, és elektronikus hadviselési rendszer vásárlása.
Miközben Oroszország nyomást gyakorol az eddigi kelet-ukrajnai célpontokra, mint például Csasziv Jar városára, egy új hadműveletet indított északon, Harkiv irányában, amely olyan kifinomultságról tett tanúbizonyságot, amely eddig nem volt jellemző ebben a háborúban.
Az erők nem elég nagyok ahhoz, hogy bevegyék Harkivot, de a céljuk nem világos: a szándék az lehetett, hogy a várost tüzérség alá vonják, ütközőzónát alakítsanak ki az ukrán támadások ellen a határon, vagy hogy megfenyegessék Szumit nyugaton” – állapította meg a szakértő.