Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd
Az APA osztrák hírügynökségnek adott interjújában az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) EP-listavezetője, Harald Vilimsky kijelentette: Orbán Viktor magyar miniszterelnököt szeretné az Európai Bizottság élén látni. „Azt hiszem, hogy jót tenne Európának. Ő az egész EU-establishment antitézise” – mondta Vilimsky, hozzátéve, hogy
Orbán annak garanciája, hogy az illegális migráció ilyen intenzitással nem lesz lehetséges”.
A beszélgetést az eXXpress szemlézte.
Vilimsky arról is beszélt, hogy kormányra kerülve egy FPÖ-s pénzügyminiszter nyomásgyakorlási eszközként leállíthatja Ausztria EU-s befizetéseit, például az ukrán katonai segélyek vagy Ursula von der Leyen SMS-en keresztül 35 milliárd euróért beszerzet Pfizer-vakcinái miatt.
Azt azonban határozottan cáfolta, hogy az FPÖ megcélozná Ausztria kilépését az EU-ból.
Szerinte nem lesz Öxit, az FPÖ nagyonis akarja az európai együttműködést, „csak az embereket szeretnénk kicserélni”, emellett „karcsúsítani szeretnénk az Európai Uniót, hatásköröket szeretnénk visszahozni a tagállami parlamentekbe, hogy ismét több közvetlen demokráciánk legyen”.
Emellett jelezte: amennyiben az FPÖ megnyeri az EP-választást – erre jelenleg minden esély megvan –, akkor igényt formálnak arra, hogy ők jelölhessék Ausztria következő EU-biztosát. Jelezte: „amellett érvelünk, hogy folytatódjék az a hagyomány, hogy a legnagyobb párté a javaslattétel joga, és a többiek pedig ezt szíveskednek elfogadni” – így működik például az osztrák parlament házelnökének megválasztása is.
(Pikáns, hogy Ausztria jelenleg a költségvetési biztost adja Johannes Hahn személyében – részben ő felügyeli az Erasmus-pénzek blokkolását, illetve a Magyarországgal szembeni jogállamisági kondicionalitási eljárást.)
Egyértelműen visszautasította azokat a vádakat is, melyek szerint az FPÖ oroszpárti politikai erő volna, s hangsúlyozta: nagyon szoros, jó kapcsolatai vannak az Egyesült Államokban is. „Az erőterek közötti osztrák hagyományban látom a helyemet” – mondta Vilimsky, akinek ennek megfelelően az osztrák semlegesség is nagyon fontos. Leszögezte: nem sietnének egy megtámadott EU-tagállam segítségére, hiszen „semlegesek vagyunk, nem léphetünk hadba”. Egyszersmind jelezte: „Nem tartom reálisnak, hogy egy olyan ország, amely semlegességet vállalt, támadás célpontja lehetne.”