Megszólalt Kelemen Hunor a román elnökválasztás után: felvázolta az RDMSZ előtti időszakot
A romániai államfőválasztás első fordulóját követő urnazárás után a szövetségi elnök rövid sajtónyilatkozatában elmondta: „a ma este csak a máról szólt”.
Továbbra sem dőlt el, ki lesz a NATO új főtitkára, ugyanis a holland Mark Rutte nem élvezi a tagok teljes támogatottságát. Brüsszeli sajtóhírek szerint három országot kellene meggyőznie, igaz, Románia álláspontja közel sem egyértelmű.
Nyitókép: AFP/Dursun Aydemir
Két hónappal a NATO 75. évfordulója alkalmából rendezendő washingtoni csúcstalálkozó előtt tovább folyik a politikai alkudozás a főtitkári pozícióról, amelynek legnagyobb esélyese a leköszönő holland miniszterelnök, Mark Rutte – írja az Euractiv.
A lap szerint a politikusnak már csak három országot kell meggyőznie, Magyarországot, Szlovákiát és Romániát, miután a törökök lemondtak arról a tervükről, hogy ne EU-s legyen az új főtitkár.
A diplomaták abban reménykedtek, hogy a csúcstalálkozóig megtörténhet a teljes egyetértés, ám erre egyre kevesebb az esély. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egyértelműen kijelentette, aki korábban Magyarország térdre kényszerítéséről beszélt, az ne számítson a támogatásunkra. A szlovákok Magyarországhoz hasonlóan inkább keleti országból érkező NATO-vezetőt választanának, a románok pedig még hezitálnak, ugyanis abban reménykednek, hogy államfőjük, Klaus Iohannis lesz a befutó.
Az Euractiv szerint
a katonai-diplomáciai közeg viszont megkérdőjelezi a román politikus pályázatának komolyságát, mert eközben nyíltan érdeklődik magas EU-s pozíciók iránt is.
Korábban már fel is vetődtek olyan sajtóhírek, hogy a románok mégsem ellenzik Rutte főtitkárrá választását, látván, hogy a törökök is meggondolták magukat.
***
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.