Vérengzés történt Franciaországban: a hatóságok egyelőre nem reagáltak a megkeresésekre
A La Voix du Nord című regionális lap szerint a gyanúsított egy 20-as évei elején járó férfi.
A francia elnök ezúttal Németországban aggódott a jobboldal előtörése miatt.
Nyitókép: Gabriel Kuchta/Getty Images
Francia és német tudósítások szerint több ízben is a „nacionalista” pártok és az autoriter hajlamú vezetők lehetséges előretörésének a veszélyéről, az európai kihívásokról, illetve az Oroszország jelentette fenyegetettségről beszélt Emmanuel Macron francia elnök a háromnapos németországi látogatásán.
Vasárnap érkezett Németországba Emmanuel Macron francia elnök, hogy részt vegyen a háromnapos elnöki találkozón német kollégája, Frank-Walter Steinmeier meghívására – mint a lap is megjegyzi: huszonnégy év után ez az első elnöki találkozó a két ország között Németországban.
Míg a vasárnapi és a keddi programnapot a hivatalos találkozók dominálták – vasárnap Steinmeierrel tárgyalt, kedden pedig többek között Olaf Scholz német kancellárral fog egyeztetni –, a francia elnök vasárnap és hétfőn is tartott egy-egy beszédet: míg előbbinél a fő téma a kevesebb mint két hét múlva esedékes európai parlamenti választások voltak és az európai demokrácia helyzete, addig utóbbinál az EU jövője.
A francia elnök német kollégájával a német demokrácia 75. évfordulóját ünnepelve Berlinben először a két ország közötti különleges kapcsolatról beszélt, amivel kapcsolatban megjegyezte, hogy szerinte egyáltalán nincs krízis a viszonyban, hiszen még ha nem is értenek egyet valamiben, a végén akkor is meg tudnak egyezni, sőt, a francia–német kapcsolatok a középpontja, a szíve Európának, és e kapcsolat szükséges ahhoz, hogy Európa előrébb lépjen.
Ugyanakkor szerinte
Európa léte jelenleg veszélyben van, hiszen Steinmeierrel egyetértésben szerinte is rég nézett szembe Európa ennyi ellenséggel – értve ezalatt itt belső és külsőket is.
Utóbbit illetően Oroszországot nevezte meg egyértelműen, mivel a francia elnök szerint az orosz agresszióval visszatért a háború Európába, ami mellett más külső kihívások is vannak – itt elsősorban a klímaváltozás és az azzal járó gazdasági átalakulást nevezte meg.
Emmanuel Macron szerint ugyanakkor belső ellenségei is vannak európának, ami szerinte a nacionalista pártok.
A francia elnök úgy látja, jelenleg a demokráciák veszélyben vannak, és gyakran elfelejtik az emberek, hogy azért minden nap meg kell küzdeni, és szerinte ezek a nacionalista pártok magát a demokrácia létjogosultságát kérdőjelezik meg.
„Az autoriter rendszereknek van egyfajta bűvölete, ami a saját demokráciáink egy zavaros pillanatában született meg” – fogalmazott Emmanuel Macron, aki szerint emellé a nacionalizmus és a szélsőséges eszmények társulnak.
És mi hagytuk a nacionalistáknak – akik gyakran a demokráciák ellenségei –, hogy kivonják a demokrácia minden hasznát és annak létét kritizálják
– véli Macron, aki szerint a mostani EP-választások tétje hatalmas, hiszen geopolitikai, háborús kihívások mellett a jóléttel, a klímaváltozással és a technológiai fejlődéssel is foglalkozni kéne, amiért arra kérte az embereket, az európai demokráciát védő pártokra adják szavazataikat.