Kiakadt Elon Muskra a német szövetségi bíróság, távoznak az X-ről
A független német szövetségi bíróságnak nem tetszik Musk politikai megnyilvánulása, ők is állást foglaltak.
Külső nyomásra Maximilian Krah kiszáll a kampányból, írja az Euractiv.
Nyitókép: JENS SCHLUETER / AFP
A német AfD megtiltotta vezető EP képviselőjelöltjének, Maximilian Krahnak, hogy részt vegyen további kampányrendezvényeken. Egyre nagyobb nyomás nehezedik a pártra, hogy a következő uniós küldöttségének Karh nem lehessen a tagja, miután az elmúlt hónapokban botrányok sorozata rázta meg a pártot.
Két héttel az európai parlamenti választások előtt az AfD legnagyobb európai parlamenti frakciótársa, a Marine Le Pen vezette Rassemblement National bejelentette, hogy a júniusi uniós választások után nem kívánnak együttműködni az AfD-vel az Identitás és Demokrácia frakcióban, mivel igyekeznek az imázsukat mérsékeltnek beállítani.
Az AfD vezetése szerda reggel egy válságülést tartott, és úgy döntött, hogy Krahnak megtiltják a további kampányrendezvényeken való részvételt.
Az AfD vezetése sajtónyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy „a pártnak a jelenlegi választási kampányban hatalmas kárt okoztak, amelyhez a Krah személye szolgáltatta az alapot.” Krah maga is megerősítette visszalépését nem sokkal a találkozó után: „Azonnali hatállyal tartózkodom a további választási kampánymegjelenésektől, és lemondok a [párt] szövetségi elnökségének tagságáról.”
Nem sokkal később az AfD választási listájának második helyezettje, Petr Bystron bejelentette, hogy ő is visszalép a kampánytól
– számolt be a Deník N.
Bystron, akit Krahhoz hasonlóan azzal vádolnak, hogy állítólag kenőpénzeket fogadott el az orosz az Európa Hangján keresztül,
családi okokkal magyarázta, hogy miért lép ki a kampányból.
Az AfD ezzel próbálja megnyugtatni francia kollégáit, akik lemondtak minden jövőbeli együttműködésről az Európai Parlamentben, miután Krah lekicsinyelte a németek náci Schutzstaffel (SS) tagságát a Harmadik Birodalom idején.
Egy másik incidens során a belga rendőrség május 7-én razziát tartott Krah irodáiban a brüsszeli Európai Parlamentben, hogy bizonyítékokat keressenek korábbi segítője ellen, aki a gyanú szerint Pekingnek dolgozott. De magát Kraht nem érintette a nyomozás.
Azonban egyre nagyobb a nyomás, hogy függesszék fel Krah párttagságát, és zárják ki az AfD európai parlamenti delegációjából.
Első reakcióként a Identitás és Demokrácia csoport uniós csúcsjelöltje, Anders Vistisen, a dán Dansk Folkeparti (DF) képviselője felszólította az AfD-t, hogy zárja ki Kraht a pártból, különben magának az AfD-nek sem lesz helye az ID-n belül. De magán az AfD-n belül is egyre nagyobb a nyomás, több magas rangú tag is Krah felfüggesztését követeli.
A feszültség Le Pen pártja és az AfD között kedden eszkalálódott, amikor Krah a La Repubblicának adott interjújában azt mondta, hogy soha nem mondaná, hogy „aki SS [Schutzstaffel] egyenruhát visel, az automatikusan bűnöző”.
Ennek következtében a Rassemblement National – amely Franciaországban a közvélemény-kutatások szerint jóval Emmanuel Macron elnök pártja előtt áll – bejelentette, az Európai Parlamentben befejezi az együttműködést az AfD-vel.
Le Pen számára az AfD-vel és annak egyre erősödő szélsőséges tendenciáival való bármilyen kapcsolat egyre veszélyesebbé válik a következő francia elnöki posztra irányuló ambíciói szempontjából.