Az Egyesült Államok bele akarja rángatni Lengyelországot a háborúba, hogy közvetlen résztvevőjévé tegye a fegyveres konfliktusnak.
Hogy ezt megakadályozzam, beszélnem kell róla, de Lengyelországban ezt nem tehetem meg” – jelentette ki Szmydt, hozzátéve, hogy Lengyelország külpolitikáját közvetlenül az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Németország befolyásolja.
Azt mondta, hogy Lengyelországból való távozása és lemondása tiltakozásul történt „az olyan intézkedések ellen, amelyek arra irányulnak, hogy Lengyelországot közvetlen fegyveres konfliktusba vonják be”.
Szmydt sürgette a lengyel kormányt, hogy „normalizálja és szabályozza a jószomszédi kapcsolatokat” Varsó, Moszkva és Minszk között.
A varsói vezetés elítélte a bíró állításait. „Aki Lengyelországból Fehéroroszországba menekül, hogy rágalmazza Lengyelországot és a NATO-közösséget, amelynek részei vagyunk, az egy gazember és áruló” – mondta Stanislaw Zaryn, Andrzej Duda elnök egyik tanácsadója Varsóban újságíróknak.