Euronews: Mélyrepülésben az olasz születésszámok, és ebből nagy baj lesz

2024. május 10. 21:22

Bár a kormány számára kiemelt fontosságú a születésszám emelése, az eredmények csak lassan érkeznek, ráadásul az abortuszpárti aktivisták heves ellenállása közepette.

2024. május 10. 21:22
Protest against meeting on Italian natality crisis in Rome

Nyitókép: Riccardo De Luca/AFP

Az olasz jóléti rendszer már most is nehezen kezeli a népesség elöregedését. A döntéshozók részéről nincs konszenzus a helyzet megfelelő kezelését illetően. Olaszországban régóta az egyik legalacsonyabb a születési ráta az EU-ban, és az ország sokkal gyorsabban öregedik el, mint a többi tagállam.

A kormány statisztikái szerint az egy olasz nőre jutó gyermekek átlagos száma a 2022-es 1,24-ről a 2023-as esztendőre 1,2-re csökkent. 

Szakértők szerint ha az ország népesedési válsága tovább folytatódik, Olaszország 59 milliós lakossága 2030-ra csaknem 1 millióval csökkenhet. A válság hatásai pedig máris érezhetőek, a lakosság elöregedése gondokat okoz Olaszország egészségügyi és nyugdíjrendszerének is.

A válság kezelése a kormány egyik legfőbb célja, és a parlamentben kormányzó Olasz Testvérek legfőbb prioritása.

Ám a népesedési válság megoldásáról szóló vita évek óta kimondottan átpolitizált.

A krízis jelenlegi kezelésével kapcsolatos problémák nemrégiben egy kétnapos római konferencián lettek tematizálva. Az esemény lehetőséget kínált arra, hogy a résztvevők megvitassák a pártokon átívelő nemzeti vészhelyzetnek nevezett kérdést, de egy fiatal aktivistákból álló csoport megszakította az eseményt. 

Utóbbiak a kormány abortuszellenes intézkedéseit támadták. Ez is megmutatta, hogy a téma politikailag még mindig megosztó.

A szervezők hangsúlyozták, hogy a rendezvény mögött nem a kormány, hanem egy magánintézmény állt.

Gigi De Palo, a Születési Rátáért Alapítvány vezetője ragaszkodott ahhoz, hogy a válságot politikamentesen kezeljék, rámutatva, hogy az sok különböző demográfiai csoportba tartozó embert érint.

Csak 2023-ban a kormány mintegy 1 milliárd eurót különített el olyan intézkedésekre, amelyek célja, hogy segítsék a nőket az anyaság és a munka összeegyeztetésében.

Ardiano Bordingnon, a Családok Nemzeti Fórumának elnöke azonban úgy véli, hogy ez nem elég, és uniós beavatkozásra van szükség: „Az egész nyugati világ számára történelmi méretű, nagyon nehéz kihívásról beszélünk. Ideális esetben Európának kellene beavatkoznia.”

 

Összesen 112 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
connorj
2024. május 15. 00:30
AVANTI! https://vm.tiktok.com/ZGeCQLSNH/
auditorium
2024. május 12. 11:33
Az olasz baloldal a migránsokkal oldaná meg a mai napig is az olasz demográfiai problémát. Negyven évig pedig szinte évente változtak a kormányok és egyik sem fogalkozott a témával, mert nem volt idő rá. A családi pótlék nevetségesen alacson volt vagy egyáltalán nem létezett. Akinek volt fix bejelentet állása 5 hónaig kapott 1OO%-os fizetést, 2 hónappal a szülés előtt és 3 hónappal a szülés után. Ha netán 1 évig maradt volna otthon a mama 3O%-os fizetéssel, akkor munkába visszatérésekor alantasabb munkára osztották vagy kezdhette újra a "karrierjének" épitését. Az állami vagy tanácsi bölcsőde havi hatszáz euró, a privát havi ezer euró. Sok esetben nincsenek nagyszülők, akik el tudnák vállalni a csecsemő gondozását. Biztos munkahelyre adnak a bankok hitelt lakásvásárláshoz, éves szerződésekre, alkalmi munkára nem. Ezért alacsony a születési ráta, mely európai probléma is egyben . A mostani kormány próbál javitani a 4O éves nem létező családpolitikán.
Turius
2024. május 11. 00:15
Majd az arabok újra benépesítik.
Kybon
2024. május 10. 23:47
Születés utáni abortuszt kell végrehajtani a leghülyébb ballipcsillámpónikon!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!