Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Bár a kormány számára kiemelt fontosságú a születésszám emelése, az eredmények csak lassan érkeznek, ráadásul az abortuszpárti aktivisták heves ellenállása közepette.
Nyitókép: Riccardo De Luca/AFP
Az olasz jóléti rendszer már most is nehezen kezeli a népesség elöregedését. A döntéshozók részéről nincs konszenzus a helyzet megfelelő kezelését illetően. Olaszországban régóta az egyik legalacsonyabb a születési ráta az EU-ban, és az ország sokkal gyorsabban öregedik el, mint a többi tagállam.
A kormány statisztikái szerint az egy olasz nőre jutó gyermekek átlagos száma a 2022-es 1,24-ről a 2023-as esztendőre 1,2-re csökkent.
Szakértők szerint ha az ország népesedési válsága tovább folytatódik, Olaszország 59 milliós lakossága 2030-ra csaknem 1 millióval csökkenhet. A válság hatásai pedig máris érezhetőek, a lakosság elöregedése gondokat okoz Olaszország egészségügyi és nyugdíjrendszerének is.
A válság kezelése a kormány egyik legfőbb célja, és a parlamentben kormányzó Olasz Testvérek legfőbb prioritása.
Ám a népesedési válság megoldásáról szóló vita évek óta kimondottan átpolitizált.
A krízis jelenlegi kezelésével kapcsolatos problémák nemrégiben egy kétnapos római konferencián lettek tematizálva. Az esemény lehetőséget kínált arra, hogy a résztvevők megvitassák a pártokon átívelő nemzeti vészhelyzetnek nevezett kérdést, de egy fiatal aktivistákból álló csoport megszakította az eseményt.
Utóbbiak a kormány abortuszellenes intézkedéseit támadták. Ez is megmutatta, hogy a téma politikailag még mindig megosztó.
A szervezők hangsúlyozták, hogy a rendezvény mögött nem a kormány, hanem egy magánintézmény állt.
Gigi De Palo, a Születési Rátáért Alapítvány vezetője ragaszkodott ahhoz, hogy a válságot politikamentesen kezeljék, rámutatva, hogy az sok különböző demográfiai csoportba tartozó embert érint.
Csak 2023-ban a kormány mintegy 1 milliárd eurót különített el olyan intézkedésekre, amelyek célja, hogy segítsék a nőket az anyaság és a munka összeegyeztetésében.
Ardiano Bordingnon, a Családok Nemzeti Fórumának elnöke azonban úgy véli, hogy ez nem elég, és uniós beavatkozásra van szükség: „Az egész nyugati világ számára történelmi méretű, nagyon nehéz kihívásról beszélünk. Ideális esetben Európának kellene beavatkoznia.”