Nem vicc: Stoltenberg szerint Ukrajna támogatása fontosabb, mint a NATO-képességi célok teljesítése
A szervezet főtitkára úgy látja: még tovább kell fokozni az Ukrajnának nyújtott támogatást.
Megtalálta a nap legfontosabb témáját a NATO-főtitkár.
Nyitókép: MANDEL NGAN / AFP
Az LMBTQ-emberek jogaiért való kiállás is feladata a NATO-nak – erre utalt pénteken Jens Stoltenberg NATO-főtitkár közösségi oldalán közzétett bejegyzésében. Stoltenberg is egyike volt annak a legalább több száz nyugati politikusnak, tisztviselőnek, akik nyilatkozatot tettek a homofóbia, bifóbia és transzfóbia elleni nemzetközi nap alkalmából.
„A NATO azért létezik, hogy megvédje 32 nemzetet, és népeink jogát arra, hogy szabadon és békében éljenek. A homofóbia, bifóbia és transzfóbia elleni nemzetközi napon és minden nap: minden szeretet egyenlő. Az LMBTQ+ emberek tiszteletet és méltóságot érdemelnek, és büszke vagyok arra, hogy a szövetségesüknek mondhatom magam” – írta a főtitkár.
Stoltenberg kiállása azonban sok felhasználóból nem azt a reakciót váltotta ki, amelyre a főtitkár valószínűleg számított.
A főtitkárt többen is emlékeztették a katonai blokk Jugoszlávia (1999) és Líbia (2011) elleni támadásaira, valamint arra a tényre, hogy 20 évet töltöttek Afganisztánban, segítve az Egyesült Államokat abban, hogy „a tálibokat tálibokkal váltsa fel”. Akik egyébként nem éppen az LMBTQ-barátságukról ismertek. Volt aki azt írta, hogy a bejegyzésre, hogy annak hatására „méginkább az oroszokat támogatja”. Több másik fiók pedig azt találgatta, nem arról lehet-e szó, hogy orosz hackerek törték fel Stoltenberg fiókját. Egy másik felhasználó pedig „pinkwashingal” vádolta meg a NATO-főtitkárt, aki ezzel a poszttal csak el akarja terelni az emberek figyelmét a NATO által elkövetett háborús bűnökről.
Az eredetileg csak homofóbia elleni nemzetközi napot hivatalosan 2005 óta tartják számon az LMBTQ-szervezetek. Május 17-ét azért választották az emléknap dátumának, mert a WHO 1990-ben ezen napon törölte a homoszexualitást a betegségek nemzetközi osztályozásából. A „transzfóbia” 2009-ben, majd 2015-ben a „bifóbia” szavakkal egészítették ki az emléknap megnevezését.
Ezt is ajánljuk a témában
A szervezet főtitkára úgy látja: még tovább kell fokozni az Ukrajnának nyújtott támogatást.
***